Pārspriedums ID 116

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

21. gs. ir tikai sākuma stadijā, bet šajā periodā pasaulē ir notikušas būtiskas pārmaiņas, kuras ir mainījušas dzīves gaitu ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet arī iedzīvotājiem citviet pasaulē. Būtiskākās pārmaiņas ir atrodamas tehnoloģiju un dzīves kvalitātes jomās. Kultūra tiek saglabāta šajā gadsimtā, tāda, kāda tā bija iepriekš, jo tā tiek uzskatīta par vēstures mantojumu. Visas šīs pārmaiņas man dod iespēju ieraudzīt, saklausīt un izprast savu gadsimtu un rada vēlmi pārdomāt par apkārt notikušajām izmaiņām un par to, kas tās rada.

Vislielākās pārmaiņas pasaulē ir redzamas tehnloģiju attīstībā, līdz ar kurām cilvēki vairāk komunicē izmantojot palīglīdzekļus, ar šīm tehnloģijām cilvēki saklausa savādāku mūziku, kā citos gadsimtos. Cilvēki arī ierauga šo gadsimtu savādāk, jo tehnloģijas ir attīstījušās arī kino un citu kultūras pasākuma nozarēs. Protams, vēl pastāv nozares, kurās netiek izmantotas šīs tehnloģijas, piemēram, teātra izrādēs. Šīs 21. gs. tehnloģijas ir tā mainijušas dzīves uztveri, ka daudzi nespēj aptvert pat to, kāda dzīve bija pirms 20 gadiem.

Būtiski ir mainijusies dzīves kvalitāte, kuru ir iespējams izjust, jo mūsdienās viss ir kļuvis daudz pieejamāks nekā agrāk. Šīs pārmaiņas var ieraudzīt visapkārt, daudzviet ir pieejams tādas preces, kuras kādreiz nemaz nebija pieejamas, ir attīstijusies medicīna, kā arī rūpniecība, kura spēj saražot vairāk kā jebkad.

Notikumi, kurus es visvairāk spēju ieraudzīt un saklausīt ir saistīti ar kultūru, it īpaši ar Latvijas simtgades svinībām, viens no šiem notikumiem ir deju un dziesmu svētki, kurus atpazīst katrs. Simtgades svinības Latvijā ir lielākais kultūras notikums, kuru es atceros, tas rada labu iespaidu par Latvijas kultūru ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.

Visas šīs pārmaiņas, manuprāt, rada iespēju izprast savu gadsimtu un saprast, kādas pārmaiņas ir bijušas, lai tiktu pie mūsdienu dzīves kvalitātes, dzīvesveida. Ieraudzīt savu gadsimtu var ar kultūras pasākumu palīdzību, kuros bieži ir redzama tehnloģiju attīstība mūsdienās. Tas pats notiek ar mūziku, tā mainās un līdz ar to, arī mainās mana gadsimta saklausīšana. Visi šajā gadsimtā dzimušie spēj izprast savu gadsimtu, taču nespēj apzināties, to, kāda dzīve bijusi iepriekš, jo ir uzauguši kopā ar visām gadsimta pārmaiņām.

Atpakaļ uz sarakstu