Pārspriedums ID 122

Grāmatu brīnumainā vara.

Grāmatas manā dzīvē nozīmē daudz. Savu brīvo laiku pārsvarā pavadu lasot latviešu rakstnieku literāros darbus. Man patīk netikai lasīt, bet arī analizēt, saprast ko grāmatas autors ir vēlējies pateikt. Lielākoties manas lasītās grāmatas beidzas ar traģiskām un/vai emocionālām lietām, taču grāmatas ir par mīlestību un cilvēku savstarpējām attiecībām.

Reizēm šķiet, ka rakstnieks savā mūžā piedzīvo kādu pasakainu situāciju par kuru vēlas rakstīt, un tā top pasaulslaveni literāri darbi. Grāmatas, kuras mani visvairāk aizrauj pārsvarā sākas ar kaut ko skaistu. Piemēram, Rūdolfa Blaumaņa slavenais darbs “Nāves ēnā”. Bariņš makšķernieku devās uz copi, un es, sākot lasīt, pat nenojautu kā tas beigsies. Ja dažas grāmatas ir grūti lasīt, tad šai grāmatai pavisam noteikti piemīt neizprotama spēja piesaistīt lasītāju. Nepārtraukti ir vēlme noskaidrot, kas būs tālāk, un vai viņi visi tiks mājās. Ikdienā mūsdienu jauniešiem neatliek daudz laika lasīt grāmatas, jo ir daudz citu lietu, kas aizņem brīvos dzīves mirkļus, taču jau ar pirmajām klasēm skolā tiekam radināti pie grāmatu lasīšanas. Aizejot uz bibliotēku pēc grāmatas, ko lasīt nākamo, es sākotnēji skatos uz grāmatas vāku jeb titullapu. Tā rodas mans pirmais iespaids par grāmatu un rodas vēlme to izlasīt.

Nereti izvēloties nākamo grāmatu es nepievēršu grāmatas vākam tik lielu uzmanību kā anotācijai grāmatas beigās. Tur īsumā ir rakstīts par grāmatu un pateikts par kādu tēmu ir grāmata. Tā es izvēlējos grāmatu “Aka”, kuru Regīna Ezera sarakstījusi. Pēc šī romāna izlasīšanas es papildus noskatījos arī filmu “Ezera sonāte”, kas uzņemta pēc R. Ezeras romāna “Aka” motīviem. Šī grāmata mani ieinteresēja ar šo mīlas trijstūri starp galveno varoni, viņas vīru, kurš sēdēja cietumā un jauno ārstu, kurš izglāba dzīvību viņas meitai. Šī romāna varoņu savstarpējās attiecības bija kā pamats tam, kāpēc šis darbs mani aizrāva, un es vēlējos to izlasīt līdz galam. Viņa zināja, ka viņas vīrs cietumā mīl viņu, taču galvenā varone Laura nemīlēja viņu tik ļoti kā Rūdolfu, jauno ārstu, kurš nesen bija pārcēlies. Laura izvēlējās gaidīt Rīči no cietuma bērnu dēļ, kaut arī ar Rūdolfu viņai būtu daudz labāka dzīve.

Pēc manām domām grāmatām tiešām ir brīnumaina vara, kuru tām dod rakstnieki. Šos darbus man ir interesanti lasīt, jo tie aizrauj. Ja šīs grāmatas ir viegli lasīt un var saprast par ko tās ir, tās ir tiešām pasakainas, jo es nespēju lasīt grāmatas, kuras raiti neiet uz priekšu. Lasītājiem vislabāk izvēlēties lasīt tās grāmatas, kuras patīk un ievelk savos pinekļos.

Atpakaļ uz sarakstu