Pārspriedums ID 128

Grāmatu brīnumainā vara.

Kas ir grāmatas? Grāmatas, manuprāt, ir neparastas visbiežāk baltas papīra lapas savienotas viena ar otru. Uz šīm lapām ar melnu tinti tiek atstāta dzīvība, teksta formā. Katra grāmatas lapa sniedz, ko jaunu. Grāmatām ir vairāki veidi un stili, ko katram mums ir jāiepazīst pašiem. Pirmkārt, parasti mēs uzdodam jautājumu, ko grāmata ir devusi man? Otrkārt, nevaram atrast savu grāmatas, lasīšanas veidu. Manuprāt, tas nāk ar laiku un vēlmi lasīt.

Grāmatas man nav, tikai parasta lasāmviela. Jau agrā bērnībā vecāki lasīja man priekšā, pasakas. Tajā laikā nespēju novērtēt izlasīto. Nesapratu vēl ilgi, kādēļ man liek lasīt. Proti, grāmatas man ir devušas jaunu pasauli ap sevi. Tās mani ir audzinājušas un mācījušas. Ļoti spilgti grāmatas ir uzlabojušas manu vārdu krājumu un izpratni par apkārtējo. Lielu nozīmi, tieši manā bērnībā ir devušas Imanta Ziedoņa skaistās pasakas. Ar grāmatu “Krāsainās pasakas” esmu ielicis pirmos pamatus savā iztēlē. Vēl aizvien atceros, bērnības vakarus ar I. Ziedoņa pasakām. Interesanti, kad šogad vēl lasīju epifānijas, lai mācītos eksāmenam.

Daudzi cilvēki apgalvo, ka grāmatas nav priekš viņiem. Manuprāt, tā nav tiesa, katram ir sava grāmata, kaut vai viena, kas reiz iekritīs sirdī uz mūžu. Lai to atrastu ir jāpaiet laikam. Citiem tas notiek ātrāk, citiem vēlāk. Lielisku iespēju atrast savu īsto grāmatu sniedz Latvijas Nacionālā bibliotēka, kura par godu Latvijas simtgadei glabā vienu viet latviešu rakstnieku darbus. Bibliotēka, manuprāt, ir īstā vieta, kur atklāt grāmatu brīnumaino varu. Es uzskatu, lai izbaudītu grāmatu ir jābūt pozitīvām domām un klusumam. Viss apkārtējais uz laiku ir jāizmet no prāta.

Grāmatas nav domātas tikai bērniem vai, teiksim tā cilvēkiem, kuriem nav, ko darīt. Grāmatas ir priekš visiem. Īstā grāmata var aizraut sev līdzi jeb kura vecuma cilvēku. Grāmatām piemīt prasme sniegt padomus un novērst domas no ļaunā. Ir zināmi tik daudzi grāmatu veidi: dzeja, pasakas, romāni. Katram ir jāatrod tas īstais. Manuprāt, nedrīkst pārtraukt lasīt, jo tā atslābina un iztīra galvu no liekā.

Lielu nozīmi manā dzīvē ir devušas grāmatas. Tās ir mani audzinājušas un mācījušas. Grāmatu vara ir neapejama un nesatricināma. Es uzskatu, ka ir jālasa un jāattīsta ne tikai vārdu krājums, bet arī domu spēks, ko sniedz grāmatu brīnumainā vara.

Atpakaļ uz sarakstu