Pārspriedums ID 16

Grāmatu brīnumainā vara.

Manuprāt, grāmatas ir nozīmīgs kultūrvēsturisks mantojums, kurš mums ir jāsaudzē un jākopj. Grāmatu brīnumainā vara ir paaudžu paaudzēs aktuālās tēmas un problēmas, kuras grāmatu autori analizē savos darbos. Grāmatu brīnumainā vara , tās ir zināšanas, bagātība kuru neviens nespēs atņemt, kā piemēram, Rūdolfa Blaumaņa vai Vizmas Belševicas darbos.

Rūdolfs Blaumanis savos darbos aizskar tādas tēmas kā mantkārība, mīlestība, dzīves īstās vērtības. R. Blaumanis ir mans mīļākais rakstnieks, jo viņš spēj aizraut lasītāju, viņa noveles ir fantastiski dzīvas un nepārspīlētas. R. Blaumaņa populārākajā darbā “Raudupiete”, rodas jautājums: “Vai tiešām mantkārība ir svarīgāka par mīlestību?”. Šajā novelē Raudupiete aprecējās ar vecu vīru naudas dēļ, tā arī neuzzinot, kas ir īsta mīlestība. Pēc vecā vīra nāves Raudupiete iemīlas, bet viņai liekas, ka viņas miesīgs dēls Matīsiņš viņiem traucē, tāpēc, kad Matīsiņš slīka akā, viņa vēsi ļāva viņam noslīkt. Šis stāsts ļauj aizdomāties par mūsdienām, mūsdienu ģimenēm, kur bērni netiek pieskatīti un tā rezultātā bieži vien ir traģiskas beigas. Mēs bieži varam redzēt interneta portālos, bildi ar bērnu un tekstu: “Pazudis bērns, ja kāds viņu ir redzējis ziņojiet policijai!”, bet vai mēs aizdomājamies, kāpēc bērns ir aizmucis no mājām? Tēma kura vienmēr ir, bija un būs problēma, kuru ir jārisina.

Manuprāt, visi R. Blaumaņa darbi nes kādu mācību un tieši tajā ir brīnumaina vara. Novelē “Purva Bridējs” ir mūžam aktuāla tēma, mīlestība. Šīs noveles varoņi, visas noveles garumā iet cauri dažādiem pārbaudījumiem kuri nemaz nav no tiem vieglākajiem. Tā arī dzīvē, vecāku domas par sava bērna otro pusīti ietekmē paša bērna izvēli. Tomēr neskatoties uz to, ka novelē šis pāris atrada viens otru un neskatoties uz visām pārbaudēm palika kopā, dzīvē diemžēl tā var arī nenotikt.

Manuprāt, nevar nepieminēt arī rakstnieci Vizmu Belševicu, šo rakstnieci bieži atceras viņas sarakstītā darba “Bille” dēļ. Šis darbs rosina patriotismu un stāsta par kādreizējiem laikiem, kad divi lati, tā bija liela nauda un par to varēja daudz nopirkt. Pēc grāmatas “Bille” motīviem, Latvijas simtgadei šogad tika uzfilmēta filma. Filma, tāpat kā grāmata stāsta par meitenīti Billi, kurai nākas izciest grūtos laikus, jo Billes vecāki nebija turīgi cilvēki, un tēvs visu nopelnīto naudu vienmēr nodzēra. Bet Bille bija apdāvināts bērns, neskatoties uz finansiālajām problēmām viņa izrāvās un kļuva par rakstnieci. “Uzdrīkstēties ir skaisti”, kā ir teikusi Zenta Mauriņa. Šī mazā meitenīte ir pati Vizma Belševica kura nepadevās, bet uzdrīkstējās un sekoja līdzi savam sapnim.

Grāmatas, tās ir kā dāvanas cilvēkiem, lasot mēs ne tikai saskatām sevi personāžos, bet arī palielinam savu vārdukrājumu. Es uzskatu, ka ir pareizi, ka skolās ir jālasa, jo Ojārs Vācietis ir teicis: “Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam ir jāpalīdz parādīties.”, tātad grāmatās ir brīnumaina vara, un to mēs varam saprast tikai lasot.

Atpakaļ uz sarakstu