Pārspriedums ID 167

“Ir tādi cilvēki – sirds ļoti dziļi.” (I. Ziedonis)

Izlasot Imanta Ziedoņa citātu “Ir tādi cilvēki – sirds ļoti dziļi” man lika aizdomāties par cilvēka vērtībām. Katrs cilvēks ir individuāls. Vienam vissvarīgākā vērtība var būt nauda, citam ģimene, brīvība vai dzimtene. Dažādu vērtību dēļ cilvēki spēj atvērties nevisiem tiem, kuriem uzskati sakrīt. Parasti cilvēks atveras citam cilvēkam pēc kāda laika, piemēram, pēc dažiem gadiem, kad viens otru labi pazīst. Personīgi manas vērtības ir garīgas nevis materiālas: dzimtene, ģimene un brīvība.

Manuprāt, naudu vienmēr var nopelnīt, taču ģimeni un brīvību nevar nopirkt. Priekš manis brīvība ir ļoti svarīga, es pateicos par to, ka es nedzīvoju tad, kad bija Trimdas laiks. Trimdas laika literatūrā ir spilgti attēlots kā latvieši jūtas ārzemēs, viņi raud un grib uz mājām. Gunta Zariņa novelē “Sauja ķiršu” galvenais varonis gribēja iegūt brīvību, taču zināja, ka mirs, ja ies pēc tās. Bet viņš nolēma aiziet bojā ceļā uz brīvību. Izlasot šo darbu es analizēju un piekritu galvenajam varonim Andrejam. Es izdarītu tā pat, jo Andrejam tā pat kā man dziļi sirdī ir velme būt brīvam.

Katrs cilvēks grib justies aizsargātam un būt drošam par to, ka viņam vienmēr palīdzēs. Šo sajūtu man dāvina ģimene. Īstajā ģimenē cilvēki neaizdomājas par naudu, ir atklāti viens otram kā arī nemelo. Ja cilvēks ir garīgi apmierināts, tad viņam nebūs problēmu arī finansiāli. Nevienmēr bagātā dzīve ir laba dzīve. Pēc Elīnas Zālītes romāna “Agrā rūsa” uzņemta spēlfilma, kuras režisors ir Gunārs Cilinskis galvenā varone Elza domāja, ka galvenais ir nauda, un ar to dzīve ir vieglāka. Bet satiekot sava veca vīra dēlu Italo viņa iemīlējās un nožēloja par savu izvēli. Elza satika īstu mīlestību un saprata, ka vērtība nav nauda.

Vērtība, kurai, manuprāt, ir jābūt katram cilvēkam tā ir dzimtene. Dzimtene ir katram, kura vajag būt gatavam aizsargāt, cienīt un slavēt. Annai Saksei ir labs dzejolis, kura rindas ir “Kur zemi lai krāšņāku rastu, Kam skaistākas dziesmas lai dzied.” Šīs dzejolis mani mudina slavēt savu dzimteni Latviju ar saviem mežiem un ar mūsu tradīcijām. Nevajag pamest savu zemi, bet to ir jāattīsta.

Pateicoties latviešu literatūrai, cilvēki spēj saprast kādas tiešām ir svarīgas vērtības. Literatūra var aizkustināt jūtas, kuras ir dziļi paslēptas sirdī. Literatūra spēj mudināt mīlēt savu zemi.

Atpakaļ uz sarakstu