Pārspriedums ID 19

Grāmatu brīnumainā vara.

Mūsdienās grāmatas ir sarakstītas par gandrīz visu. Grāmatām piemīt brīnumaina vara, tas lasot mēs izjūtam dažādas emocijas: skumjas, prieku, bailes un pat izbrīnu. Grāmatas ir atslēgas uz cilvēku emocionālo pasauli.

Grāmatās rakstnieki spēj attainot gan pārdzīvojumus, gan prieku, gan konfliktus. Prāta un jūtu konfliktus savos darbos izteikti parāda Rūdolfs Blaumanis. Savās novelēs viņš lasītājam ļauj izjust cik šī izvēle, sekot prātam vai jūtām, var būt grūta. Par piemēru varam ņemt R. Blaumaņa noveli “Salna pavasarī”, kur galvenā varone Liena prāta vadīta piekrīt precēt Mālnieku, vīru gados, lai gan viņas sirds pieder citam. Nevele parāda, ka materiālās vērtības nenes laimi. Manuprāt, šajai novelei piemīt brīnumaina vara, jo tās tēmas aktualitāte vēl nav beigusies.

Mēs dzīvojam tikai tagad un šim brīdim, laikam. Taču pateicoties grāmatām mēs varam ceļot laikā, atgriesties pagātnē vai ceļot tālā nākotnē. Caur grāmatām varam apskatīt ne tikai notikumus pagātnē, bet arī rakstnieku bērnību, skaistos un skumjos mirkļus. Piemēram, caur Māras Zālītes romānu “Pieci pirksti” mēs varam iepazīties, kāda bērnība ir meitenei atgriežoties no Sibīrijas. Nākamajā romānā “Paradīzes putni” M. Zalīte iepazīstina ar to, kā meitene iejūtas Latvijā pēc atgriešanās, un kāda sadzīviskā situācija Latvijā. Šobrīd pavisam aktuāls romāns ir Vizmas Belševicas “Bille”, uz kuras pamata ir tapusi latviešu filma. Arī šis romāns mūs ieved autores bērnībā, parādot pārdzīvojumus un neveiksmes, kuras nācās pārvarēt, kā bērnam, lai nākotnē, ko sasniegtu.

Literālie darbi ir brīnumaini ar to, ja mēs atrodam īsto grāmatu īstajā brīdī, tā var mūs iedvesmot, mudināt un iedrošināt tiekties pēc mūsu sapņiem un mērķiem. Cilvēki, kuri bieži lasa grāmatas katrai situācijai var atrast risinājumu vai citātu no kādas grāmatas. Arī sev es esmu atradusi no grāmatas iedvesmojušu frāzi. Man iedvesmojoši vārdi nāk no Maijas Laukmanes darba “Gaiss smaržo pēc mīlestības”. Grāmatā ir fragment, kur autore raksta, ka vārdi smēj lidot un lidot spēj arī cilvēks, ir tikai jāpacenšas. Šie, varbūt nenozīmigie, vārdi man ir mudinājuši darīt un cīnīties uz priekšu.

Grāmatām var atrast visdažādāko pielietojumu dzīvē. Tās var būt, kā padomu devējs, ka uzticams plecs grūtos brīžos, ka laika mašīna. Grāmatas var mums likt justies, kā mājās atrodoties no tām vistālāk, tadēļ, manuprāt, grāmatām ir brīnumaina vara.

Atpakaļ uz sarakstu