Pārspriedums ID 190

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Gadsimts – garš laika periods, veseli simts gadi. Šaja laika perioda notika dažadi notikumi – valstu konflikti, kari, katrastrofas, bet arī innovācijas, izgudrojumi un dažādi panākumi dažādās jomās, tomēr tie atstāj pēdas no pagātnes – dažadus artefaktus, gan no kara, gan vienkāršas sadzīves lietas, kuras izmantoja vairākus gadus atpakaļ. Kā var ieraudzīt, saklausīt un izprast savu gadsimtu?

Ieraudzīt savu gadsimtu var apskatoties apkārt, ieraugot, cik ļoti izmaijusies tava dzimtā zeme vai tava dzimtā pilsēta. Tā aug kopā ar tevīm. Tiek nojauktas, renovētas un uzceltas ēkas. Tiek veidoti pieminekļi un objekti. Ieraugot tautu dejas, tu ieraugi savu gadsimtu, jo tas ir veidojušas vairākus gadus atpakaļ. Ieraudzīt var arī verojot makslinieku gleznas vai zīmējumus un mēģinot izprast domu zem mākslas darba. Teatris un kino palīdz ieraudzīt to arī. Teatris ļauj iepazīt kultūru, kura attistijusies gadsimta laika. Kīno lauj iepazīt arī. Tadas filmas, kā “Rīgas sargi” vai tieši Rudolfa Blaumaņa filmas parāda Latvijas gadsimtu. Arī “Sprīdītis”, “Emīla nedarbi” vai dokumentāla filma “Vai ir viegli būt jaunam?” ir ļoti labi piemēri Latvijas gādsimtam kultūrā.

Saklausīt, iespējams, caur tautas dziesmām. Klausoties vai dziedot līdzi dziesmām ļaus saklausīt gadsimtu. Klausoties citu stāstus arī uzzināt savu gadsimtu.

Tomēr vissvarīgāk ir izprast savu gadsīmtu. Tas ir gan ieraudzīt, gan saklausīt, gan sajust to. Piedaloties tradīcijas, tādas kā Līgo un Jāņu svētki, Dziesmas un deju svētki un citi. Lasot grāmatas, īpaši latviešu gramatas, bet vislabāk ir izprast savu gadsimtu ar cilvēku palīdzību, uzklausot viņu dzīves stāstus un notikumus.

Nākošaja gadsimta var būt mēs ieraudzīsim savu gadsimtu citadāk, saklausīsim un izpratīsim citadāk, jo nezinām, ko nākotne rādīs

Atpakaļ uz sarakstu