Pārspriedums ID 192

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Es izvēlējos tematu “Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu”, jo mūsu zemē Latvijā ir bijis daudz notikumu traģisku. Sīkāk pastāstīšu par izvesšanu uz Sibīriju, pirmo un otro pasaules karu un ekonomisko krīzi Latvijā.

Ir grāmata kuru sarakstīja Rūta Šepetna “Starp pelēkiem toņiem”, grāmatā ir stāsts par izsūtīšanu uz Sibīriju. Grāmatas žanrs ir romāns. Dzīvoja Latvijā ģimene, ģimenes locekļi bija mamma, tēvs, meita un dēls. Meita bija vecākā. Pienāca diena, kad viņu dzīve Latvijā beidzās. Visu ģimeni apcietināja, ielika vagonos un izveda uz Sibīriju. Cilvēki mira no bada, aukstuma. Māte ar tēvu nomira, palika viņi divi, meita nezināja, ka tagad ir bārenis. Dēls no pārlieka darba spēka nomira un meita palika viena. Pēc kāda laika meita atrada jaunieti angli, kurš arī bija izvests un iemīlējās Bet tomēr viņu liktenis nebija lemts kopā palikt, jo viņu pārveida uz citu vietu. Meitene pateica: “Es tevi gaidīšu!”

Gan pirmais, gan otrais pasaules karš notika 20. gadsimtā. Abi kari skāra Latviju un zemei tas nesa lielus postījumus. Daudz kritušo, zemnieku saimniecības izpostītas. Pastāv grāmata “Pagājušo gadu Latvija”, rakstniece Ilga Kreituse. Otrais pasaules karš sākās 1945. gadā un beidzās 1990. gadā. Pēc otrā pasaules kara Latvijā iesākās Padomju savienība jeb PSRS. Padomju Savienības laikā ir plusi un mīnusi. Zemas algas, pakļautība, jo Latvija vēl nebija brīva. Padomju Savienības laikā tika konstruēti ceļi, cēla rūpnīcas. Populāra bija kravu pārvadāšana izmantojot vilcienu. Mūsdienas vēljoprojām lieto vilcienus. Padomju laikos uzcēla tiltu, kas ved pāri daugavai, tur ir iespējams māšinām un vilcieniem nobraukt, atrodas aiz Sventes braucot uz Daugavpili. Padomju laikos strādāja daudz rūpnīcu, piemēram, ķīmijas rūpnīca, ogļu ražosanans rūpnīca un visādas citas. Mūsdienās liela daļa jau ir aizvērtas un nelietojamas, Latvijai liekas, ka lētāk ir iepirkt.

Ekonomiskā krīze sagrāva Latvijas stabilitāti. Algas kļuva zemas, nodokļi auga, pārtiku veikalos nopirkt varēja, bet uz ilgu laiku nepietika. Krīze ilga pāris gadus, pašlaik viņa gandrīz izgaisa, spriežu pēc savām domām. Algas paceltas, ir domāts uz priekšu, jo lielākas algas, jo lielāka pensija.

Manuprāt, Latvija ir tik daudz pārcietusi, ka ir laiks mierīgai dzīvei un Latviju padarīt labāka. Lai neviens nedodas projām. Rakstnieki ļauj mums ieklausīties un redzēt, kas ir noticis tālajā pagātnē un ne visai sen.

Atpakaļ uz sarakstu