Pārspriedums ID 198

Grāmatu brīnumainā vara.

Daudzi jaunieši mūsdienās uzskāta, ka grāmatu lasīšana – ir bezjedzīga laika tērēšana, bet es tiem nepiekrītu. Manuprāt, grāmatam piemīt liels spēks – tas garīgi mums pilnveido, sniedz emocionālo baudījumu, attīsta mūsu vārdu krājumu, valodu un arī pareizrakstību.

Pirmo reizi ar grāmatam mēs iepazināmies jau bernība, kad vecāki lasa mums mūsu pirmas pasakas, un mēs ļoti uzmanīgi viņu klausamies, kaut arī nevisas lietas vel saprotam. Tāpēc daudziem cilvēkiem mīlestība pret literatūru un grāmatam nak tieši no bērnības gadiem. Atceros, kad es biju maza, mana māte man bieži lasīja K. Skalbes pasaku “Sarkanā puķe”. Pasakas galvena varone meitene gribēja princim viņa dzimšanās dienā uzdavināt skaistu sarkanu puķi, bet kad meitene jau gāja pie princim ar šo puķi, viņa nokrit un visi redz viņas līknas, briesmīgas kājas un saka smieties. Tas ļoti ievainoja meiteni. Šī pasaka iemācīja man tadas svarīgas lietas, ka, piemēram, īsts skaistums nāk tieši no sirds un nevajag apsmēt cilvēku viņa āreja izskata dēļ.

Vēl viena lieta, kas man patīk par grāmatam – tu it ka parvietojies citā pasaulē, kad lasi tos. Katru reizi, kad es lasu grāmatu, es atklāju sev kaut ko jaunu, interesantu. Grāmatas arī palidz man izprast savu vertību pasauli. Tā, piemēram, K. Skalbes “Pasaka par vērdiņu” sniedz man atziņu par to, ka nauda vai bagatība – nav galvena dzīves vertība un dažreiz tā vār, tikai kaitēt cilvēkiem. Pasakas galvenais varonis – jauns, nabadzīgs pirtnieks Ansis – vienā dienā negaidīti atrod neparasto vērdiņu, kurš vienmēr atgriežas viņa kabatā, un tā ar laiku viņš sarauj veselu bagatību.

Bet gadi iet un tā Ansis klūst par ļaunu, mantkarīgu naudas vergu. Šī pasaka ir ļoti pamācoša, ka arī, piemēram, A. Sakses pasaka “Dzegužasaras”, kur galvena varone Dzeguze notrallināju savu jaunību un pameta visus savus bērnus, sniedz man atziņu par to, ka dzīvē ir jābūt atbildīgam un vienmēr domāt par nākotni.

Apkopojot visu, varu secināt, ka grāmatam tieši piemīt brīnumainā vara. Grāmatas attīsta mūsu domāšanu, mācā mums analizet dažādas situācijas, iespaida mūs un palīdz atrast savu dzīves ceļu. Bez grāmatam mums nebūtu tik brīnišķīga kultūras māntojuma, folklora, trādicīju. Manuprāt, bez grāmatam cilvēks nevar dzīvot pilnvertīgi, tāpēc es visiem ieteiktu lasīt grāmatas

Atpakaļ uz sarakstu