Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.
Kultūra izriet no gadsimtiem, uz tās pamatiem veidojas mūsu gadsimts., jo kultūra ir atmiņa. Atmiņa par pagātni, kura dzīvo tagādnē, jo jebkuras tautas kultūra veidojas no pagātnes. Tautu kultūras tradicijas tiek nodotas no paaudzes paaudzē, tāda veidā veidojot nācionālas īpatnības un individuālitāti. Lai izprast mūsu gadsimtu, ir jāpievēršas pie iepriekšeju gadsimtu kultūras vērtībām, jo līdz mūsdienām saglabājas neaprakstāmi izcilu cilvēku veidoti dārgumi, tādi kā kino, arhitektūra, skatuves māksla, kultūras akcijas un projekti, kas uzbudina, liek aizdomāties par skaistumu un mūžīgām vērtībām.
Viens no tādiem dārgumiem ir Jāņa Jaunsudrabiņa triloģija “Aija”, kas tika iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Romāns mūsu kultūrā ir nozīmīgs, ka viens no darbiem, kuru bez šaubam var uzskatīt par labāko reālistisko romānu, kurā tēlotas lauku cilvēku emocionāla vide, kā arī vienlaikus pārdzīvojumi un izjūtas. Pēc šī romāna motīviem tika izveidota Vara Brasla filma ar tādu pašu nosaukumu “Aija”, kas vēlreiz apliecina šī romāna nozīmīgumu Latvijas kultūrā.
Bez uzmanības nevar atstāt Vizmas Belševicas dāļēji autobiogrāfisko darbu “Bille”, kas krietni mainīja cilvēku priekštatu par bērnības atmiņu attainojumu literatūrā, neierasti tieši attēlojot bērnu un vecāku attiecības. Šīs romāns māca, ka grūtu un pēlēku nastu var nest viegli un ar gaišu dzirksti. Vizma Belševica kļūva par vienu no iemīļotākajām autorēm ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs. Šogad Ināra Kolmane, balstoties uz šī romāna motīviem, izveidoja spēlfilmu “Bille”, kas uzreiz tika atzīta par Latvijas simtgades filmu, kam nevar nepiekrīst, jo režisorei izdevās maksimāli pietuvināties pie trīsdesmito gadu Rīgas noskaņām.
Nevar nepiemīnēt Ronalda Kalniņu darbu “Elpojiet dziļi…”, kas arī iekļauts Latvijas Kultūras kanonā un kas vairāk tiek pazīstams ar nosaukumu “Četri balti krekli”. Šajā filmā tiek atklātas problēmas, ar kuram jauns un radošs cilvēks sastopas savā ceļā. Sižetā arī paslēpta pastāvoša režima kritika, kas bija acīmredzama, tāpēc filma vairākus gadus tika noklusēta. Tomēr šī filma ir svarīga Latvijas kultūras vēsturei, un tā apliecina par latviešu spēju uztvert laikmeta tendences kino.
Svarīgāka loma kultūru un gadsimtu vērtību saglabāšanai un turpināšanai, kā arī jaunrades attīstībai Latvijā ir Imanta Ziedoņa fondam “Viegli”, kurā darbojas Latvijā pazīstami mūziķi, ar mērķi īstenot fonda dibinātāja Imanta Ziedoņu misiju: “Latvija ir brīnumskaista zeme, taču skaistumam jāpalīdz parādīties.”
Mēs, lasītāji un skatītāji, baudot izcilu cilvēku mākslas darbus, iedziļināmies tautas kultūrā, audzinot sevi un veidojot savus pasaules uzskatus, kurus nodosim saviem bērniem un mazbērniem. Tā veidojas mūsu tautas kultūra, mūsu gadsimts, dībināts uz senču atmiņam.