Pārspriedums ID 223

Grāmatu brīnumainā vara.

Pasaules klasika raksturo dažādus laikus – pasaules laiku, kultūru uzplaukuma laiku, kara un depresijas laiku. Notikumu centrā, vienmēr pastāv cilvēks, kuru vada ārējie apstākļi un savās pastāvīgās domas, vērtības, garīgās īpašības. To visu apvieno tas, ka grāmata spēj attēlot un pastāstīt to, ko neviens nezin, iefiksēt un nekad neaizmirst. Parasti, autorus interesē lielā mērā tas, kā rīkosies cilvēks konkrētā situācijā, vadoties uz tieši savām rakstura īpašībām, citādi sakot, autoru interesē cilvēka daba un kā to var ietekmēt varas izpausmes apkārt.

Tā, laiku, kurā varētu dzīvot un radīt neizvēlējas Annas Ahmatovas liriskā varone – šajā gadījumā pats autors ir ļoti līdzīgs galvenajai varonei. Dzīvojot nemierīgā laika posmā, viņa kļuva par svešinieku savā dzimtenē, tomēr neiedomājas dzīvi bez tās. Viss, kas notika Krievijā, bija uztverts kā personīga traģēdija. Laikā, kad daudz cilvēku emigrēja uz ārzemēm, Ahmatova paliek dzimtajā vietā, demonstrējot savu garīgo izturību. Un tikai izlasot viņas darbus, mēs varam saprast, kas vērts cilvēkam zaudēt un apbedīt savus tuviniekus, uztraukties par sava dēla ieslodzījumu cietumā. Ar ko nācās saskarties un kados apstākļos dzīvot – viss tas atrod atspoguļojumu Annas Ahmatovas poemā “Rekviēms”.

Cits traģiska likteņa piemērs, kur pār cilvēku valda citāda vara, tiek atrasdams Ļeva Tolstoja darbā “Anna Kareņina”. Šeit vara attīstās nevis valsts mērogā, bet daudz “šaurāka” valsts mērogā – ģimenē. Bet, protams, tas ģimenes modelis, kurā nevarēja pastāvēt Anna Kareņina bija nodiktēts ar tā laika sociāliem likumiem. Pakļaujoties savām jūtām pret Vronska kungam Anna Kareņina sāk dzīvot ārpus sabiedrības un tā izvēle noved pie traģēdijas.

Vēl viens cilvēcisko dvēseļu pazinējs – Fjodors Dostojevskis. Visai pasaulei zināmie varoņi – Raskoļņikovs (“Noziegums un sods”), Aleksejs Tvanovičs (“Spēlētājs”) – tie visi ir cilvēku paraugi, pār kuriem valda nezināma vara. Kas ietekmē Raskoļņikova rīcību izdarīt noziegumu, un kas viņu moka, kad mērķis ir sasniegts? Kas liek cilvēkam iet un zaudēt savu naudu, solīt kaut ko un atteikties no tā, nesot sāpes saviem radiniekiem?

Cilvēka daba ir sarežģīta, līdz ar to ir interesanta autoriem. Nav nozīmes, kāds gadsimts ir ārā – cilvēki gāja un iet uz noziegumiem, nonāk pie dažāda veida atkarībam. Rakstniekam galvenokārt ir svarīgi izprast kā cilvēks rīkosies noteiktā situācijā, kā vara ietekmē to. Manuprāt būtu pareizi pateikt, ka laikiem ir vara pār cilvēku, cilvēkam ir vara pār sevi, bet grāmatai ir brīnumainā vara par visu, jo tā spēj ietekmēt gandrīz katru. Ir pietiekami izlasīt vienu maziņu grāmatiņu, lai pilnīgi mainītu savu dzīvi.

Atpakaļ uz sarakstu