Pārspriedums ID 229

"Grāmatu brīnumainā vara"

Mūsdien vēl palīka cilvēki, kuri lasa grāmatas un spēj no tiem iegūt atziņu. Manuprāt, grāmatam ir brīnumainā vara, jo tie visu laiku māca mūs analīzēt, izprast apkartējo pasauli, secināt par dzīves jēgu, jo grāmatas visu laiku parāda, kaut ko jaunu gan senie autori, gan mūsdienu, gan latviesu, gan ārzemju.

Piemēram, Albērta Bēla romāns “Būris” parada mūms cilvēka ciņa ar pašu sevi, kad galvēnais varonis arhitēkts Bērzs bija būrī ar savam problēmam, ar savam emocījam, kad no sākumā cilvēkam bija viss, bet nobeigumā viņam nebija neka, arī pašu tuvu cilvēku. Šis romāns ir emocionāls, katrs cilvēks spēj izdarīt secinājumus priekš sevis, saprast, kas viņam ir svarīgs dzīvē, arī padomāt par savas dzīves stīlu, ko tu vari mainīt sava dzīvē.

Arī Rūdolfa Blaumaņa lugā “Indrāni” ir liela, brīnumaina grāmata vara, jo ir parādits konflīkts starp paaudzem, ar šo situāciju katrs cilvēks saskaras ikdien. Katrām ir konflikti ar saviem vecākiem, kuri ir saistīti ar naudu, mūsdien arī ir sievas, kuri piespež savu vīru darīt tā, kā grib viņa, savā labumā dēļ. Ar šo grāmatu piemēru var redzēt, ka grāmataj ir brīnumaina vara, pamacīt cilvēku, kā labāk uzvēsties konkrētā situācijā un kā atrisināt konfliktu starp paaudzēm.

Un arī mīlestības problēmas var atrisināt ar grāmatas palīdzību, piemēram, J. Jaunsudrabiņa triloģijā “Aija”, kura ir iekļauta Latvijas Kultūras Kanonā, paradīta problēma ar kuru jebkurš cilvēks var saskarāties. Galvēnai varonei Aijai nomīra vīrs un viņa palika viena ar bērniem, bet Jānis, kurš no bernības mīlēja Aiju grībēja būt kopā ar viņu, bet Aija nē, tad Janis iemīlējas Ievai, kura bija pilnīgais priekšstats Aijai. Šai grāmatai ir liela, brīnumainā vara, jo parāda Jaņa degradāciju un liek aizdomāties, ka arī mūsdien ir vīri, kuri nevar mīlet tikai vienu sievieti un mēkle viņai priekšstatu, vieglāku variantu. Šī grāmata liek aizdomāties par mūsdienas pasauli un mainīt viņu labakājā pusē.

Secinājumā es varu teikt, ka grāmatam ir brīnumainā vara mācīt cilvēkus dzīvei, dot mūms padomus un aizdomāties par dzīves jēgu, mainīt savu dzīvi un apkartējo pasauli. Kā arī cilvēks pats var paradīt citiem cilvēkiem, kuri ne lasa grāmatas visspār, ka grāmatam ir liela nozīme, tas ir daudzgadīgs svētums, kura māca mūs no paaudzes paaudzē.

Atpakaļ uz sarakstu