Pārspriedums ID 235

“Ir tādi cilvēki – sirds ļoti dziļi.” (I. Ziedonis)

Dzīves grūtības padara cilvēkus par cietsirdīgiem un egoistiskiem, tomēr ir daži cilvēki, kā pateica Imants Ziedonis, - sirds ļoti dziļi, kas neskatoties ne uz ko paliek labsirdīgi, naivi un uzticīgi saviem ideāliem un mīļotiem un literatūrā ir daudz piemēru, kas pierāda, ka nekādas problēmas nevar salauzt pa īstam stipru cilvēku.

Visspilgtāk, manuprāt, tas ir attēlots Raiņa lugā “Jāzeps un viņa brāļi”, Jāzepa brāļi gribēja viņu nogalināt, tomēr nožēlojot pārdeva vērdzībās. Pēc daudziem gadiem, kad Jāzeps kļūva par Eģiptes valdnieku un viņa brāļi lūdza palīdzību, viņam bija iespēja atriebties, bet viņš norisināja piedot viņus un kopā ar brāliem atgriezties mājā, tas pierāda viņa labsirdību.

Vēl viens labs piemērs par cilvēkiem ar dziļo sirdi ir R. Blaumaņa novele “Purva bridējs”. Kristīne mīl vieglprātīgo jaunieti Edgaru, kurš ir plenderis, Edgars apsola Kristīnei atteikties no sliktiem ieradumiem, tomēr viņam tas sanāk tikai uz neilgu laiku un pēc tam viņš atkal sāk dzert. Kristīnes mātei nepatīk Kristīnes un Edgara attiecības un, kad Edgars neizdevas atteikties no vieglprātīgas dzīves, Kristīne apsolīja precēties ar bagāto saimnieku Akmentiņu. Tomēr viņas mīlestība ir stiprāka par prātu un kad kāzu dienā Kristīne satiekas ar Edgaru, viņa saprast, ka viņa nevar nodot savu mīlestību un paliek ar mīļoto Edgaru, nevis ar bagātu Akmentiņu.

R. Ezeras romānā “Aka” ir ļoti labi attēlots stipras sievietes tēls. Laura ir jauna sieviete, kuras vīrs sež cietumā par nejaušu slēpkavību, viņa paliek ar diviem bērniem un Riča māti, kura apvaino Lauru, ka viņas vīrs ir cietumā. Laura uzticīgi gaida savu vīru, tomēr kāda mirklī viņa iepazinās ar jauno ārsti, kurš ir atbraucis pie saviem vecākiem, viņš palīdzēja Laurai, kad viņas meitai bija problēmas ar veselību, pēc tam viņi daudz laika pavadīja kopā. Laura un Rūdolfs iemīlējas viens otrā, Rūdolfs arī patīka Lauras bērniem, taču, neskatoties uz to visu, viņa nevarēja nodot vīru, kurš ir cietumā un paliek viņam uzticīga. Laura ir gatava upurēt savu dzīvi, lai saglabātu ģimeni un lai viņas bērniem būtu īsts tēvs.

Manuprāt, ir grūti palikt uzticīgām saviem ideāliem, taču viss ir atkarīgs no cilvēka, vina “sirds dziļuma” un iekšēja stipruma, viss ir iespējams, ir tikai jācenšas un izturīgi jāpārnes visas dzīves grūtības.

Atpakaļ uz sarakstu