Pārspriedums ID 243

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu

Mūsdienās cilvēki paliek ļoti atkarīgi. Atkarību neveido tikai alkohols vai narkotikas, bet arī tehnoloģijas. Tehnoloģijas tiek izmantotas praktiski visur – veidojot filmas, mūziku, teātra izrādes, datorspēles. Lai cilvēks saklausītu, ka ir kaut kāda problēma, jāieslēdz viņam dziesma ar traģiskiem vārdiem, ja gribi, lai cilvēks ierauga, jāparāda filma ar sliktām beigām. Bet, ja cilvēks spēj ieraudzīt pats tad var rasties jauna filma, kura motivēs citus mainīties, dziesma, kura spēs skart praktiski katra sirdi.

Ieraudzīt savu gadsimtu, mēs spējam noskatoties filmu vai teātra izrādi. Piemēram, Dž. Dž. Džilindžera izrāde “Manteli killeram” parāda, ka viena no svarīgākajām lietām mūsdienās ir mīlestība. Mīlestība, kura ir tik stipra, ka tiks pāri daudziem šķēršļiem – citiem cilvēkiem, laikam un pat nāvei. “Ručs un Norie” ir I. Kolmanes filma, kura parāda vēl vienu 21. gs. vērtību – komunikācija. Cilvēks ir sabiedriska būtne, kurai vajag komunicēt un arī vajag daudzveidību komunikācijā. Ručs un Norie spēja pārvarēt komunikācijas barjeras, kuras bija ļoti dažādas – valoda, kultūra, tradīcijas, mentalitāte - un rezultātā ieguva jaunu draugu citā pasaules galā.

Saklausīt savu gadsimtu mēs spējam ne tikai klausoties mūziku, bet arī izejot ārā no mājām. Mūsu gadsimtā nekas nestāv uz vietas, visu laiku visi kaut kur steidzas, tu nekad nedzirdēsi klusumu, pat naktī, būs kāda mašīna, kas pabrauks garām. Mūzika spēj parādīt, ka cilvēks spēj izpausties ne tikai caur vārdiem. Ar melodijas palīdzību var saprast, kā cilvēks jūtas. Mūsdienu mūzika ne tikai parāda emocijas, bet ar vārdiem cenšas pievērst visu apkārtējo uzmanību. Piemēram, grupas Sudden lights dziesmā “Priekšpilsētas valsis” parādās tas, ka cilvēks ir vientuļš un pat, kad kliedz, neviens viņu nedzird, un tas parāda to, ka neviens nevar palikt viens, jo tad rodas bezizejas situācija. Dziesmā ir vārdi: “Skaties, neesmu izkustējies no vietas”, kas parāda, ka ejot ceļu viens, nekāds labs rezultāts nesanāks, jo nebūsi necik nogājis.

Izprast šo gadsimtu, var aplūkojot to, ko cilvēki cenšas aizsargāt. Aizsargā tradīcijas, planētu, uz kuras dzīvo, mīlestību. Viens no piemēriem, kā aizsargā ģimenes tradīcijas ir grupas Prāta vētra solista Renāra Kaupera dēli. Viņi turpina tēva gaitas un arī ir izveidojuši savu grupu – Carnival youth ar, kuras palīdzību popularizē Latviju visā pasaulē. Planētu arī cenšas aizsargāt, izdodot arvien vairāk grāmatu un filmu ar sekām, kas būs, kad viss būs iznīcināts. Piemēram, S. Kolinsas “Bada spēles”.

Neiepazīstoties ar kultūru, nav iespējams iepazīt laiku, kurā dzīvo. Katra grāmata vai filma vai dziesma slēpj sevī kripatiņu mūsdienu problēmu vai sasniegumu vai pārdzīvojumu. Izanalizējot šos mākslas darbu, katrs spēs saprast, kā var izlaboties, lai savu gadsimtu padarīt labāku.

Atpakaļ uz sarakstu