Pārspriedums ID 244

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Gadsimts, kurā mēs tagad dzīvojam ir pavisam nesen sācies. Attīstības ātrums ir padarijis šo sākumu pilnu ar jaunumiem gan tehnoloģijās, gan arī kūltūrā. Mana dzīve ir sākusies kopā ar gadsimtu, kurā es dzīvoju. Tas man ļauj ieraudzīt to pilnā krāšņuma no sākuma līdz gandrīz beigām

Ieraudzīt un saklausīt gadsimtu palīdz izrādes un domas, kuras tiek rādītas un izteiktas.

Labs veids, kas palīdz izprast tagadējo gadsimtu ir atskats iepriekšēja gadsimta autoru darbos mūsdienu gaismā. Piemēram, Rūdolfa Blaumaņa rakstītais darbs “Purva bridejs” mūsdienu režisora Jura Jonāna interpretācijā. Izrādes īpašība ir tamā, ka skatuve ir pilnībā balta. Tas ļauj skatītājam vieglāk uztvert aktieru emocijas un darbības. Izrāde parāda to ka cilvēks un viņa uzvedība nemainās laika gaita. Tagad arī ir meitenes kā Kristīne, kuras tic, ka viņu dēļ spēs mainīties cilvēks. Var paiet desmiti gadsimtu, bet cilvēka uzvedība nemainīsies.

Arī Irīnas Saveļjevas deju izrāde “Tuvība” ļauj vairāk ieraudzit nevis saklausīt ideju, kuru autore gribēja parādīt. Izrāde izmanto cilvēka ķērmeņa valodu, lai izrādītu emocijas un attiecības starp diviem cilvēkiem. Irāde aizskar dažādas tēmas, piemēram, relīģija, mīlestība, uzticība, kaisle starp cilvēkiem. Lai saprastu izrādi vajag pievērst uzmanību katrai dejotāju kustībai un emocijai, jo tas ir galvenais tādās izrādes. Ikdiena prasme pamanīt katru cilvēka kustību un sasaistīt to ar noteiktu emociju ir ļoti svarīgi labu komunikācijas iemaņu ieguvē.

Izrādes deva man iespēju ieraudzīt un saklausīt kā autori parāda to, kas ir svarīgs mūsdienās un nelielu ieskatu šī gadsimta kultūrā. Uz doto brīdi man ir neliela izpratne par mūsu gadsimtu, tas ir daudz attīstītāks, bet cilvēki ir tie paši, kas ir bijuši. Ceļš līdz gadsimta beigām ir tāls un būs vel pietiekami daudz iespēju izbaudīt gadsimta kūltūru. Priekšā vel Latvijas simtgade, kuras deļ notiek milzīgs daudzums pasākumu. Vēl mūs gaida Dziesmu un deju svētki, kuros man ir laime piedalīties.

Ieraudzīt gadsimtu palīdz kino un teātris, saklausit gadsimtu palīdz dziesmas, izprast gadsimtu palīdz cilvēki, kuri rada visu to, kas palīdz izjust laiku, kurā tu dzīvo.

Atpakaļ uz sarakstu