Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.
Mūsu vecāki un vecvecāki bieži iegrimst atmiņās par to, kāda bija viņu ikdiena jaunības gados un ne tikai. Mūsdienu režisori cenšas saskatīt un saklausīt šos likteņus, tāpat dara arī jaunie rakstnieki. Cauri šīm filmām un romāniem, ikviens cilvēks var izprast un saprast to, ko ir piedzīvojusi mūsu tauta. Tieši tāpēc 21. gadsimts ir laiks, kad atceras 20. gadsimta otro pusi, un saklausot to, izprot arī savu gadsimtu, kāpēc tas izveidojās tieši tāds.
Manuprāt, darbs, kurš raksturo kādas latviešu dzimtas likteni ap padomju gadiem, ir seriāls “Likteņa līdumnieki”. Tas ir stāsts par Nārbuļu dzimtu, un tas ataino laiku, kad Latvijas teritorijā notika dažādas vēsturiskās pārmaiņas. Skatoties šo seriālu, skatītājs var saskatīt, kā tad īsti bija, kad nebija viss pieejams. Redzot šo ne vienmēr veiksmīgo dzimtas likteni, prāts liek domāt par to, kā viss ir tagad.
Viens no literatūras darbiem, kurš parāda jauniešu dzīvi 20. gs. 90. gados ir Jāņa Joņeva romāns “Jelgava 94”. Lai izprastu sava gadsimta pieaugušos, dažreiz vajag ielūkoties tajā, kāda bija viņu jaunība. Ja vēlies saprast, kāpēc kāds cilvēks saka kaut ko, ka viņa jaunībā tā gan nedarīja, tad, tā ir lieliska iespēja izlasīt šo romānu un saprast kā tad viss īstenībā notika. Bet arī mūsdienās ne viss notiek ļoti labi un pozitīvi. Dzīvē gadās dažādi. Dažkārt, kad paliek grūti, var palasīt arī kādu grāmatu un saprast, ka tas, kas notiek apkārt, nemaz nav tik slikti. Noras Ikstenas romānā “Mātes piens” ir tik ikdienišķa situācija, kā triju paaudžu likteņu vijums. Izprotot to, kas un kāpēc notika dažādu paaudžu – meitas, mātes un mātes mātes – starpā, var ieraudzīt pašam sevi. Kaut arī mainās gadskaitļi, cilvēki paliek tie paši. Literatūra un kultūra ir visīsākais un visvieglākais veids, kā izprast savu gadsimtu, jo vissmagāko darbu jau ir izdarījuši rakstnieki un režisori. Tieši režisori un rakstnieki ir spējuši ieraudzīt un saklausīt tos tematus, par kuriem ir vērts veidot savus darbus.
Mūsdienās nemaz nav grūti atrast informāciju par laiku, kas bija pirms 20 vai 30 gadiem. Daudz grūtāk ir to izprast, bet ir pieejami visdažādākie veidi, kāto var izdarīt. Galvenais ir vēlme to darīt.