Pārspriedums ID 275

Grāmatu brīnumainā vara.

Mūsu tehnoloģiju laikmetā cilvēki ir tik ļoti aizrāvušies ar jaunajām lasīšanas iespējām, ka grāmatas ir mazliet aizmirstas un tiek izmantotas daudz retāk. Vieglāk ir palasīt sociālos tīklus, nekā paņemt rokās kādu patiešām vērtīgu lasāmvielu. Šķiet, ka cilvēki ir aizmirsuši, cik brīnumaina vara piemīt tieši sataustāmajām lapām, kuras šķirsti, baudot lasāmvielu, un tam, ko tās dod. Vai grāmatām piemīt brīnumaina vara, kas pierāda, ka tās ir vērts lasīt?

Viens priekšmets spēj dot tik daudz – emocijas, zināšanas, attīstību un atpūtas sajūtu. Pirmkārt, lasīt ir aizraujoši un interesanti. Tas ir viens no veidiem, kā izrauT pašam sevi no realitātes. Tas atbrīvo no “rāmjiem” un atļauj paskatīties uz lietām citādāk un neparastāk. Tā ir iespēja iedomāties ko tādu, kas agrāk pat prātā nebūtu ienācis. Diezgan amizanti.

Otrkārt, grāmatas spēj dot pieredzi. Lasot, tekstā aprakstīto var izjust un no tā var mācīties. Ļoti noderīgi ir savā galvā jau piedzīvot nepatīkamas situācijas lasot un uzzinot, nekā piedzīvojot to pašam. Šī pieredze spēj sagatavot un pabrīdināt. Brīnumaini, kā pat viena izlasīta grāmata, piemēram, “Zoostacijas bērni”, spēj parādīt jauniešiem, pie kā var nonākt, rīkojoties neapdomāti un izdarot nepareizas izvēles.

Vēl viens no daudziem iemesliem, kāpēc grāmatām piemīt brīnumaina vara, ir spēja lasītāju attīstīt. Lasītājam ne tikai uzlabojas atmiņa, lasot, jo jāatceras varoņu vārdi, vai, piemēram, notikumi, bet arī rakstīšanas prasme diezgan uzlabojas. Tā ir iespēja palikt gudrākam un uzlabot savas uztveres spējas, un to visu var iegūt lasot. Arī koncentrēšanās spējas uzlabojas, un tas, īpaši mūsu laikmetā, kad mūsu uzmanību tiek vērsta “pa labi un pa kreisi”, ir ļoti noderīgi un svarīgi.

Grāmatām tomēr piemīt brīnumaina vara, ko cilvēki līdz galam nenovērtē. Tās ne tikai spēj nomierināt un pazudināt jeb pārnest prātu citā realitātē, bet arī papildināt to. Tas ir informācijas ieguvums, kas ir noderīgi. Grāmata bez problēmām spēj pamodināt lasītājā visdažādākās emocijas, kas izklausās diezgan brīnumaini un pietiekami vareni. Tās pilnīgi noteikti var nosaukt par noderīgām un tās ir vērts lasīt. Katram būtu jāizjūt un jāizbauda grāmatu brīnumainā vara, jo tā ir nepārspējama.

Atpakaļ uz sarakstu