Pārspriedums ID 28

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Mana dzīve iesākās ar 20. gadsimtu, bet turpinās 21. gadsimtā. Es jūtos īpaša, jo ne visiem ir tāda iespēja dzīvot divos gadsimtos. 20. gadsimtu man grūti izprast, jo tajā nodzīvoju nieka piecus mēnešu, bet fakts paliek, fakts. Gadsimtiem ejot viss strauji mainās, attīstās, jaunatne mainās un ir tradīcijas kuras izkūp, kā nebijušas.

Es vēlētos izjust 20. gadsimta auru, gribētu padzīvot tajā laika posmā un salīdzināt, kurā gadsimtā ir labāk. Katrā gadsimtā ir savi plusi un mīnusi. 20. gadsimtā jauniešiem bērnība bija savādāka, laiku pavadīja pagalmos, spēlējot spēles, apmeklējot leļļu teātrus, bērniem paredzētus koncertus, bet 21. gadsimtā lietas un darbības ir mainijušās. Tehnoloģijas ir viegli pieejamas, tās aizrauj jaunatni un pat mazus bērnus. Jauniešus neinteresē kultūra, teātri, grāmatas, viņi izvēlas ballītes, festivālus, laiku atrod citām nodarbēm. 21. gadsimts ir ļoti īpašs ar to, ka Latvijai šogad ir simtgade. Tas ir, kas vērienīgs. Par godu simtgadei ir iznākušas filmas – “Namejs”, “Bille”. Namejs tika filmēts gan Rīgā, gan Liepājā, tā bija ļoti laba un emocionāla filma, kas deva iespēju ieraudzīt dzīvi savādāk. Otra filma “Bille” bija tikpat lieliska, tas bija Vizmas Belševicas dzīves stāsts, kas lika aizdomāties par to, ka mēs nenovērtējam to, kas mums ir, mēs vienmēr gribam vēl un vēl, bet aizdomājoties var saprast, ka dažiem nav pat puse no tā, kas ir mums. Šogad kā liels notikums paredzēts – Dziesmu svētki. Tas ir grandiozs pasākums, kas aizsākās jau 18. gadsimtā, precīzāk 1873. gadā pirmo reizi tika rīkoti šie svētki. Tie saliedē latviešus kopā, mēs spējam viens otru uzmundrināt, stimulēt iet uz priekšu un neapstāties pie mazākajām grūtībām. Tas turpinās, gadsimtiem ejot šī tradīcija paliek un ar gadiem pulcina arvien vairāk cilvēku piedalīties, jo redzēt no malas, nav tas kā piedalīties un izjust tās neaprakstāmās sajūtas. Gadiem ejot kultūra attīstas un plaukst, bet tajā iesaistas vairāk pieauguši cilvēki.

Katram savas domas un gadsimts, bet man 21. gadsimts ir īpašs, piedzīvot Latvijas simtgadi, padzīvot divos gadsimtos, ieraudzīt lietas no vairākiem skata punktiem ir lieliski. 21. gadsimts ir laiks, ka viss tik strauji attīstās, ka nespēju iedomāties, kas notiks tālāk ar kultūru, cerams, ka viss ies uz pozitīvo pusi. Vairāk kultūras pasākumus, latviešu filmas, kas balstītas uz patiesiem faktiem, tad ar Latvija būs vēl krāšņāka un 21. gadsimts vairāk iespiedīsies atmiņā.

Atpakaļ uz sarakstu