Pārspriedums ID 287

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Mūsdienās sabiedriskās un kultūras dzīves pasākumu pieejamības spektrs ir lielāks kā jebkad. Mums visapkārt notiek simtiem visādu pasākumu – gan mūzikas, gan mākslas, teātru, grāmatu lasīšanas un tā tālāk. Par tiem tiek stāstīts gan televīzijā, gan radio, gan internetā. No vienas puses, tas ir lieliski, ka dzīvojam tik attīstīta un panākumiem pilnā laikā, bet no otras puses, tas medz būt mulsinoši. Dažkārt nevar saprast, kas īsti notiek.

Kā jau visi zin, viss kustās uz priekšu ļoti ātri. Jaunieši pie ta jau ir pieraduši, bet kā ir ar citiem? Es, piemēram, domāju, ka joprojām daudzi nevar izsekot līdzi visai jaunākajai informācijai. Pasākumi mūsdienās ir tik daudz un visur, ka ir labi jāizvērtē, vai tas ir tas, uz ko vērts iet, un vai ir piemērots vecumam. Protams, ir tādi kultūras pasākumi, kas jau gadiem ir nostiprinājušies, un visiem ir skaidrs, kas tur notiek. Kaut vai tas pašas, "Muzeju Naktis", vai Nēģu festivals. – Pa lielam visiem ir skaidrs, kas tur notiek. Cits stāsts ir ar jaunajiem kultūras pasākumiem. Pēdējā laikā vasaras mūzikas festivāli iet savu uzvaras gājienu. Jaunieši sapratīs, kas tā par lietu, sapratīs, ko no tiem gaidīt, bet vecie nē. Tādēļ bieži nemaz neriskē uz šādiem pasākumiem braukt.

Runājot par tehnoloģijām, tās arī neatņemama mūsdienu sastāvdaļā. Vairs nevajag uz ielas meklēt afišu stabu un bukletus, lai uzzinātu par pasākumiem. To var izdarīt internetā. Pie kam, kā var tehnoloģijas neuzskatīt par svarīgām, jo pat Rīgā notiek lieli pasākumi ar to palību. Viens no spilgtākajiem – “Staro Rīga”. Visas instalācijas, lazeri ir neatņemama Rīgas sastāvdaļa. Un to cilvēki saprot un pierod. Tāpat arī ekrānu siena, kas tika uzstādīta pie Ministru kabīneta norāda par modernizāciju. Tās ir mūsdienas, divdesmit pirmaīs gadsimts, un tas ir jāpieņem.

Cilvēkiem jāsaprot, ka viss iet uz priekšu, bet tajā pašā laikā jāsaglabā klasiskās vērtības. Rīgai pietrūkst modernās mākslas muzeji, bet kad tādu uztaisīs, tas nozīmē, ka Latvijas Mākslas muzejam būs noriets. Tāpat ir ar Mūziku. Ir ļoti daudz jauno Mūziķu, kuri ir labi, bet tas nenozīmē, ka Raimondam Paulam vai Līviem ir zudusi popularitāte.

Paaudzēm ir jāmeklē vairāk kopīgais. Jārada kopīga kultūra. Pagaidam sašķeltība ir ļoti raksturīga 21. gs. iezīme, bet tam ir jāmainās, lai saprastu, kāds tas mūsu gadsimts ir.

Atpakaļ uz sarakstu