Pārspriedums ID 297

Grāmatu brīnumainā vara.

Kas ir brīnumaina vara? Pirmo reizi dzirdot šo vārdu salikumu man, tas saistās ar burvjiem, raganām un fejām. Kā grāmatai var būt kāds brīnumains spēks? Tikai izlasot grāmatu mēs varam sajust, kādu spēku, varu tā mums dod.

Rūdolfa Blaumaņa novele “Raudupiete” lika man aizdomāties par brīnumainu varu, kas liek cilvēkiem darīt trakas lietas mīlestības dēļ. Noveles galvenā varone Raudupiete pat necentās glābt savu dēliņu Matīsiņu, kad viņš slīka akā. Raudupiete šādi rīkojās, jo Matīsiņš bija šķērslis, kāpēc Kārlis nenāca dzīvot pie viņas. Šī novele man lika aizdomāties par vecāku un bērnu mīlestību, un vēljoprojām atceroties šo noveli es nespēju noticēt tam, ka kāda māte tā spētu izrīkoties pret savu bērnu.

Džordža Orvela romānā “Dzīvnieku ferma” galvenais varonis bija Napaleons. Napaleons ir cūka, kas no fermas padzina cilvēkus un ar lielu prieku uzņēmās vadību pār citiem dzīvniekiem. Šī romāna notikumi mani pārsteidza ar to, kā citi zvēri pakļāvās negantā Napaleona vadīšanai un uzspiestajiem likumiem. Šis romāns reālajā dzīvē man saistījās ar vēsturiskiem notikumiem, bet tā ir populāra problēma mūsdienās. Mums katru dienu ir jāievēro likumi un, ja pavēro citas valstis, tad dažās vēl ir saglabājies valdīšanas princips kā Dž. Orvela romānā “Dzīvnieku ferma”. Šajā grāmatā aprakstītie notikumi ir populāri vēl mūsdienās un šī brīnumainā vara mani pārsteidz.

Izlasot Viljama Šekspīra lugu “Romeo un Džuljeta” mani pārņēma pārdomas par to, kāda un cik stipra spēj būt mīlestība starp diviem cilvēkiem. Romeo un Džuljeta bija ļoti jauni, kad abi iemīlējās un ģimenes, no kurām viņi nāca, bija naidīgi noskaņotas viena pret otru, bet nekādi šķēršļi viņu mīlestību nevarēja apstādināt. Izlasot šo lugu es ilgi domāju par brīnumaino mīlestības varu, lai arī šim stāstam nebija laimīgas beigas, tas iedvesmoja mani atrast arī kādu, kuru es mīlēšu tik pat stipri kā Romeo mīlēja Džuljetu un kā Džuljeta mīlēja Romeo.

Manuprāt, šīs grāmatas mainīja manas pirmās asociācijas ar vārdiem "brīnumainā vara", jo tagad man, tas saistās ar varu, kas man palīdz pārvarēt šķēršļus, mīlēt kādu ļoti stipri un palūkoties uz pasauli citādāk. Svarīgākās atziņas, ko es esmu ieguvusi no šīm grāmatām ir, ka mīlestība vienmēr uzvar, bet nav svarīgi vai tā ir mīlestība pret kādu cilvēku, vai darbu, vai politiku, tas nozīmē tikai vienu – mīlestība uzvar. Grāmatām piemīt brīnumaina vara mūs ietekmēt un likt aizdomāties par katram no mums svarīgāko varu.

Atpakaļ uz sarakstu