Pārspriedums ID 310

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Šī tēma man personīgi ir ļoti aktuāla un svarīga, jo es esmu sava gadsimta iedzīvotājs, es veidoju ļoti sīku daļu no sava gadsimta, kurā eksistēju. Kaut arī es esmu tikai niecīga daļa no šī visa, ir svarīgi saprast telpu kurā es dzīvoju, ir svarīgi izprast kultūru, kuru es veidoju. Dzīvojot ikdienas dzīvi, es bieži par to aizdomājos, kādā veidā es varu izpētīt savu gadsimtu. Kaut arī man daļēji pieder 20. gs. un 21. gs.

Šos abus gadsimtus veido vēsture, kultūra, cilvēki, cilvēku sāpes, bailes. No kultūras aspekta šos abus gadsimtus veidoja man tuvi rakstnieki, dzejnieki, mūziķi, režisori, kuri arī kā es ir daļa no sava gadsimta. Piemēram, izcilais krievu rakstnieks Mihaels Bugākovs savā romānā “Meistars un Margarita” stāsta par sava gadsimta raksturīgākajām īpašībām un iekļaujot šajā stāstā arī notikumus, kuri risinājās pirms mūsu ēras. Protams ir arī raksturīgi sava gadsimta pārstāvji, kuri cīnijās, aizstāvēja savas domas un vērtības, piemēram, daudziem zināmais 20. gadsimta mūziķis Bobs Dilans, kurš savā laikā cīnijās par amerikāņu zemnieku vienlīdzību, to viņš panāca caur savu muzikālo talantu un spējām rakstīt spēcīgas lirikas savām dziesmām.

Taču manus gadsimtus veido arī vēstue, kura risinājās šajos abus gadsimtus. Viens no spilgtākajiem vēstures notikumiem, bija abi pasaules kari, kuri ietekmēja tālāko gadsimtu pavērsienus, proti, radās jauni kultūras veidi, mainijās cilvēku uzskats par dzīvi.

Ieraudzīt un saklausīt savu gadsimtu es varu caur grāmatām, mūziku, filmām, vēsturi un šo savu gadsimtu es varu izprast caur cilvēkiem kuri veido jo savu gadsimtu, cilvēki kas tajā dzīvo, cilvēki kas par to stāsta, izpaužas mākslā. Un ceļojot uz ārzemēm, mes pētam šīs valsts kultūru, kādā konkrētā laika posmā. Piemēram, ja mēs staigājam pa Vecrīgu, mēs ieraugām un izprotam kā kādreiz dzīvoja cilvēki, kāds ēku stils toreiz bija aktuāls, taču, ja mēs palūkojamies uz Rīgas centru, mēs redzam tipisko 21. gadsimta dzīvi – tehnoloģijas, mode, dzīves veids utt.

Tāpēc ir svarīgi ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu. Es dzīvoju šo gadsimtu, un esmu daļa no tās. Izprotot savu gadsimtu, mēs varam mācīties no kļūdām. No kultūras aspekta ir noderīgi papētīt tās literāros un mākslinieciskos pārstāvjus, kuri iemāca mums daudz ko jaunu par telpu kurā mēs dzīvojam. Jo izprotot to, mums ir vieglāk dzīvot un mums rodas izpratni par telpu, kurā mēs eksistējam. Un protams, arī izglītojam sevi, jo zināšanas padara mūs stiprākus.

Atpakaļ uz sarakstu