Pārspriedums ID 324

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu

Mēs visi ļoti labi zinām, kā cilvēks ir attīstījies ilga evolūcijas procesā. Māra Zalīte un viņas saviļņojošie vārdi: “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” ļoti labi īsteno mūsu gadsimtu.

Mūsdienu tehnoloģija, zināšanas un pieredze ļauj paraudzīties uz pasauli citām acīm. Pavēroties apkārt viss likās kā parasti, nekas faktiski nav mainījies un nekā arī šķietāmi netrūkst. Rodas jaunas personības, talantīgas personības. Rodas izcili darbi, kino, mūzika, teātra izrādes. Es uzskatu ka mūsu gadsimtu var izprast, jo modernājā pasaulē eksistē daudz problēmu: vientulības problēma, cilvēku savstarpējas attiecības, tieši ņemot verā vecāko paaudzi un jaunāko paaudzi, atkarība no alkohola un narkotikam. u t.t. Mums nepietiek sapratnes. “Katrs par sevi” – mūsdienū lozungs. Gadi iet, tehnoloģija attīstas, bet sapratne izzūd. Ļaudim ir grūti izdzīvot šādos apstākļos. Ir grūti jaunātnei. Vis vieglāk kļūdīties un kad izvēles dēļ tiek saņiemti vissvarīgākie soļi. Tieši tāda tad arī ir mūsu 21. gadsimta jaunātne. Ambicioza, varonīga un kaislīga. Tad kāpēc nākas dzirdēt par degradāciju? Man, ka šis cilvēku grupas pārstāvim, gribētos teikt, ka degradēšana arī ir tā lieta, kas eksistē. Tehnoloģija aiztāvē grāmatas, kas paplašina mūsu redzesloku, attīsta mūsu personību, individualitāti, nevis veido no mums kopijas. Runājot par attiecībam starp paaudzem nāk prāta Anšlava Egliša darbs “Bezkaunīgie veči”, jo tieši šīs darbs atspoguļo visu problēmas būtību.

Anšlavs Eglītis rakstīja darbu ar humoru un dodu prieku, cerību. Indulis – hipijs, bezpratīgs, negrib strādāt, mācīties, tikai prasa naudu. Manuprāt, Indulis ir atspoguļojums mūsu lielākās jauniešu daļas.

Mūsdienu pasaule piedāvā daudz iespēju. Taču mes dzīvojam demokrātijā. Mums ir brīvība, bet mēs neizmantojam to lietdērīgi. Es varu ieraudzīt savu gadsimtu datorekrānā, vai skatoties televizoru. Es varu saklausīt savu gadsimtu mūzikā, literātūrā. Es varu izprast savu gadsimtu, jo raugoties caur ikdienības un izklīšānas acīm var novertēt notiekošo un saprast. Saprast, ka cilvēks, kuram arī ir dota iespēja, iespēja cinīties, rādīt savu talantu un priecāt radīniekus, bet dažreiz gadas tā, ka nepietiek sapratnes un jūtos vientuļš. Es neapvainoju nevienu, kas salauzas, jo ir daudz grūtību, kuru dēļ mes zaudējam sevi. Es uzskatu, ka mums vēl ir iespēja uzcelt krašņu, skaistu nākotni.

Liela nozīme ir mūsu velmei.

Nāk prātā arī Vairas Viķes Freibergas uzruna tautai, “Mēs esam skaisti! Mēs esam stipri! Un, ja mēs gribam, tad mēs varam”. Mēs esam skaisti un mums vis izdosies! Jo vairāk būs velmes, jo labāks būs rezultāts.

Atpakaļ uz sarakstu