Grāmatu brīnumainā vara.
Grāmatas ietekmē vairums cilvēku, jo daudzi tās lasa. Lasīšana ir viens no populārākiem izklaiduma veidiem. Grāmatas arī iepazīstina mūs ar interesantiem faktiem un idejam. Bet tās visbrīnumainā spēja ir tā, ka grāmatas palīdz mums attīstīt jaunas iezīmes un intereses.
Vispirms mēs satikāmies ar grāmatam bērnībā, lasījot dažādas pasakas. Tās attīstā mūs morales iezīmes un vērtības, kas visspēcīgāk ietekmē mūsu raksturu. Es, piemēram, bērnībā lasīju Šarla Pero pasaku par pelnrušķītu. Tajā ir paradīts, ka dzīvē tu vari iegūt kaut ko tikai ar savu darbu, bet ne ar kādu burvību. No tā es arī iemācījos, ka veiksme ir īsslaicīga. Šīs vērtības man būs noderīgas visa muža laikā. Grāmatam izdevas izdarīt to, ko nekatri vēcaki var – mācīt labas iezīmes. Es domāju, ka literatūrai ir tāda vara, jo tā dod piemērus, bet ne instrukcijas, tas motīvē lasītājus padomāt pašiem, kā viņiem būs jārikājas tāda paša situācijā.
Otrkārt, literatūra, kas attīstā iezīmes, ir romāni. Tos parasti lasa pusaudžu vēcumā. Romāni, paplašinot mūsu redzesloku, motīvē mūs iedomāties par globālam vai filozofiskam lietam, tādam kā dzīves ceļa izvēlēšana. Ar to es satikos Daniela Defo romānā “Robinsons Krūzo”, kur galvenais varonis negrib izvēlēties tādu dzīvi, kas viņam izdomāja vēcaka, un dodas mēklēt savu laimi jūrā. Tur viņš satika daudz problēmu savā ceļā, bet viņš nekad, neželoja par savu izvēli. Ideja par to, ka jāiet savs pats ceļš un neatkārtot citus, ir diezgan svarīga. Nevisas vērtības mēs varam iegūt no dzīves pieredzes, tāpēc trukstošas mēs varam ņemt no grāmatām. Parasti cilvēki mācās savā pieredzē, bet grāmatas ļauj mums uzzināt citu cilveku pieredzi un galvenais – kļūdas, lai nedarītu tos savā dzīvē.
Tagad, kad manas iezīmes lielākā daļā izveidojas, grāmatas palīdz man attīstīt jaunas intereses. Es nesēn izlasīju romānu “Kapteiņa Granta bērni”, kur galvenie varoņi ceļo pa pasauli, atklājot tās skaistumus un brīnumus. Pēc tam es ieinteresējos ceļot un uzzināt vairāk par pasauli. Nākamā menesī es lidošu Maltā, kur es varešu sajūt piedzīvojuma atmosfēru. Tas ir labs, piemērs, ka literatūru ietekmē netikai mūsu interesi, bet visu dzīvi. Literatūra mainā mūsu intereses un idejas, kas savukārt nosaka mūsu darbības, bet mūsu darbību kopums ir dzīve. Tāda veida literatūra var izmainīt gan mūsu dzīvi.
Esmu pārliecināts, ka literatūra ir ļoti svarīga lieta cilvēku mācīšanās procesā. Tājai ir tik daudz dažādu veidu, kā ietekmēt mūs. Nav brīnums, ka tā var arī izmainīt visu mūsu dzīvi, nepiecišamā momenta dodot mums kādu jaunu ideju. Es cēru, ka nākotnē grāmatas nepazud savu brīnumaiņu varu un palīdzēs mums attīstīt vēl labākas iezīmes un intereses!