Pārspriedums ID 344

Grāmatu brīnumainā vara.

Grāmatas ir svarīgas ikvienas paaudzes kultūras izveidošanā. Drošvien, var likties pārsteidzošs tas fakts, ka ikviens cilvēks var atrast sev piemērotāko grāmatu, kura varēs izmainīt viņa dzīves izjūtu un domāšanas virzienu. Sabiedrība strauji attīstās pateicoties izlasītajai pamācošajai literatūrai. Tieši grāmatas spēj izmainīt jebkuru cilvēka būtni. Kāpēc grāmatas, nevis filmas vai gleznas? Grāmatas atklāj daudzas sabiedrības problēmas, kuras var būt līdzīgas lasītāja problēmām. Grāmatu varoņi iespaido lasītājus mainīties, attīstīt sevi. Ir daudzas grāmatas, kuras iedvesmo savus lasītājus pieņemt grūtus risinājumus, tomēr pareizus. Lielākā daļa gan pagājušo, gan arī mūsdienu latviešu rakstnieku darbi iedvesmo Latvijas un ārzemju iedzīvotājus.

Rakstnieku Rūdolfa Blaumaņa, Aleksandra Čaka, Aspazijas un Raiņa, Regīnas Ezeras, Melānijas Vanagas, Kārļa Skalbes darbi mudina lasītājus mīlēt savu dzimteni, būvēt pareizās attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem, centīties uzklausīt un saprast viens otru, kā arī cienīt dārgos dzīves mirkļus. Manuprāt, vislielāko ieguldījumu sabiedrības attīstībā deva Melānijas Vanagas romāns “Veļupes krastā”, Noras Ikstenas romāns “Mātes piens’ un Aspazijas luga “Vaidelote”.

Melānijas Vanagas romānā “Veļupes krastā” ir parādīta cilvēka un laikmeta cieša saistība. Lasītājs var iejusties Melānijas un viņas ģimenes “ādā” un saprast cik grūti bija izdzīvot karu laikā. Šis romāns ir piemineklis tiem, kuri cieta un gāja bojā staļiņisma represijās. Šim romānam ir ļoti spēcīgs un iespaidīgs mērķis, kurš iedvesmo lasītājus kļūt līdzjūtīgiem un izpalīdzīgiem grūtās emocionālajās dzīves situācijās, kā arī romāns māca cienīt un sargāt savus tuviniekus. Romāns ir rakstīts ar domu salauzt sprostu sabiedrības un valsts līmenī un iznīcināt šķēršļus ikdienas dzīvē, kas traucē personības izaugsmei un dzīves piepildījumam.

Noras Ikstenas romāns “Mātes piens” stāsta par triju paaudžu likteņiem, par atteikšanos no mīļotā cilvēka, no jūtām un pārdzīvojumiem, no dzīves mērķiem un īstām vērtībām. 20., 30. un 40. gadi 20. gadsimtā bija laiks, kad pastāvošā vara diktēja savus likumus un plānus valsts attīstības dēļ. Pārkāpot likumus cilvēku gaidīja lieli sodi. Šis romāns iemācīja daudzas ģimenes cienīt savus tuviniekus un nekad nedarīt tiem pāri.

Aspazijas luga “Vaidelote” iedvesmo daudzas sievietes kļūt par feministēm. Lugas varone no visām savām spējām cīnījās par savām tiesībām. Galvenās varones rīcība tagad ietekmē mūsdienu sieviešu rīcības. Mūsdienu sievietes aizstāv savas tiesības gan sabiedrībā, gan personīgā dzīvē. Šai lugai stipra ietekme uz mūsdienu sievietes ļoti neatkarīgu personības izveidi.

Grāmatām patiešām ir brīnumaina vara, jo tie deva un dod iespaidīgu ieguldījumu gan valsts kultūras izveidē, gan ikvienas personības attīstībā.

Atpakaļ uz sarakstu