Pārspriedums ID 384

Grāmatu brīnumainā vara

21. gs. grāmatas lasa ļoti maz cilvēku, un vēl mazāk to lasa jaunieši. Taču ir dažas gramātas, kuras obligāti jāizlasa, lai tevi sauktu par izglītotu cilvēku. Es izvelējos trīs tādās grāmatas, kuras es izlasīju un rekomendēju jums arī tos izlasīt.

Pirmā tadā gramāta ir Rūdolfa Blaumaņa lūga "Indraņi". Indranos ir daudz mūsdienās aktuālas tēmas tādi kā konflikts starp vēcākiem un bērniem, kad Edvarts atbrauca ar savu sievu Ievu un gribēja saņemt tos Indrāņus mantojumā, taču tevs negribēja tos atdot Edvartam. Pēc tam bija konflikts ar ošiem, Edvarts tos pārdēva, jo viņam vajadzēja nauda, bet tēvam patika tie oši un tas, ar ko bija saistīti oši. Šeit mēs uzzinām, ka Edvartam un tēvam ir dažadas vertības. Edvartam – materiālais, tēvām – garīgas vertības. Un tādu konfliktu šī lūga ir daudz.

Otrā gramāta ir Jāņa Jaunsudrabiņa "Aija", kura ir gandrīz tadās pašas domās ka "Indrāņos ", taču tā ir vairāk mūsdienīga un saprotomāka. Šī grāmata ir tāds pašs konflikts vecāki – bērni, kad Aija sit savas meitas par to, ka tie teica Jāņim ka viņa bija ar citu vīru kamēr Jānis bija darba. Aijai un vīņa otram vīram Jāņim arī ir dažadās vērtības. Aijai ir materiālās, jo pat bernība viņa sapņo par skaistu pilī, bet negrib neko darīt. Janim ir otrādi, viņam vairāk ir garīgas vērtības, jo bernība viņš sapņo par to ka viņš izmacīsies par galdnieku, viņam būs trīs meitas un laimīga ģimene. Bet šī gramāta Jānis apsolījies Ievai precēties ar viņu, tomēr aiziet pie Aijas un precējas ar viņu, dzīvo kopā ar viņu un viņu meitām. Paņem Ievas meitenes cieņa un aiziet pie citas Tas nav vīriešu rīkojums. Tāpēc Ieva noslīkst, izdarot pašnavību. Jānis Jaunsudrabiņš paradā mums ka viena cilvēka rīkojums ir atspoguļots otrā cilvēkā dzīve.

Treša grāmāta ir Mārtiņa Zīverta "Kāds, kurā nav". Kurā atspoguļo mums kara laikā dienas. Ka varēja zaudēt savu vīru un kara nometnes atrast savu īstu mīlestību. Galvēnās varones vīrs aizgāja uz karu un neatnāca atpakaļ, tad galvēno varoni nosūtija uz kara nometni, kura viņa sastapa savu īstu mīlestību, tad viņi saprata, ka cilvēks, kurš bija tur un nezināja pat savu vārdu ir viņas vīrs. Un galvenā varone nezināja, ko viņai darīt un ka, es, atceros viņas vīrs teica: "Tu domāji kā manis vairs nav, es vēlu tev laimi." Domā bija tāda. Tas ir galvenās varones konflikts vīrs vaī īsta mīlestībā?

Visas šīs gramatās parāda mums uz dažadiem konfliktiem, garīgiem problēmam. Manuprāt, šīs trīs gramātas ir jāizlasa obligāti, lai saprastu sevi, pasauli un saprast ka gramatas kuras bija uzrakstītas 100 gadu atpakaļ vēl joprojām ir aktuālas. Grāmātas dzīvo mužīgi, tāpēc viņiem ir brīnumaina vara interesanta forma paskaidrot visu, ko mēs gribām zināt.

Atpakaļ uz sarakstu