Pārspriedums ID 437

Grāmatu brīnumainā vara.

Vara parasti asociējas ar panākumu gūšanu uzvaru pār citiem, šim vārdam piemīt smagnēja nokrāsa. Kā vara spēj būt brīnumaina? Varu padarīt brīnumainu ir lieliski izdevies Rainim ar lugu “Jāzeps un viņa brāļi”, Elīnai Zālītei ar romāna “Agrā rūsa” palīdzību un Mārim Bērziņam ar romānu “Svina garša”. Šie autori saviem darbiem ir piešķīruši milzīgu varu ceļot laikā, mācīt, just līdzi varoņiem, izvērtēt dzīves vērtības, novecot un piedzimt no jauna.

Jau ļoti senā pagātnē cilvēki bija saskārušies ar naidu, piedošanu, atriebības kāri. Raiņa luga “Jāzeps un viņa brāļi” ar savu spēku un varu mūs ieved senā pagātnē, lai parādītu to, ka ir iespējams atrast savā sirdī piedošanu, Jāzeps piedeva saviem brāļiem pāridarījumu. Lugas galvenais varonis bija lielisks piemērs tam, kā ir iespējams neskatoties uz visiem šķēršļiem saglabāt godu, pat bezcerīgos gadījumos.

No malas vērojot ir daudz vieglāk būt par soģi, viss liekas daudz vienkāršāk. Lieliskais Elīnas Zālītes romāns “Agrā rūsa” ļauj no malas ielūkoties, kāds slogs var būt jaunai meitenei. Iejusties Elzas lomā, nonākt ceļa jūtīs, kopā ar grāmatas varoni pieļaut kļūdas. Elzas gadījumā svaru kausi sasvērās nepareizajā virzienā. Labklājībā, nauda izrādījās vērtīgākas par garīgo apmierinājumu. Brīnumaini, ka grāmatas ļauj mums kļūdīties kopā ar tās varoņiem, līdz ar to vieni būdami, mēs uzmanīsimies.

Piedzīvot karu, varu maiņu, slimību, dažus gadus pāris stundu laikā man ir ļāvis Māris Bērziņš ar romāna “Svina garša” palīdzību. Just līdzi galvenajam varonim Matīsam, kurš visās dzīves situācijās centās rīkoties pareizi, izprotot citus. Satikt mīlestību, kas klauvē pie durvīm, visdažādākajās tās izpausmēs. Šai grāmatai bija milzīga vara, kas lika aizmirsties, aizturēt elpu un ar satrauktu sirdi sekot Matīsa pēdējam gājienam uz Rumbulu. Sajust, kā garšo svins, izbaudīt Āgenskalnu 1940. gadā.

Izciliem autoriem ir brīnumaina vara pār mums – lasītājiem. Rainim izdevās mani nogādāt tālā pagātnē, svelmes pilnā tuksnesī, ļaut kopā ar Jāzepu rast piedošanu. Elīnas Zālītei romānā “Agrā rūsa” sanāca pierādīt to, ka par naudu laimi nevar nopirkt. Brīnumaini likt pieredzēt karu un sajust svinu izdevās Mārim Bērziņam. Tikai grāmatu brīnums var likt aizmirsties, ceļot laikā, novecot un piedzimt no jauna.

Atpakaļ uz sarakstu