Pārspriedums ID 462

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

Gadsimts – tā var būt mūžība, kurai beigas nav saskatāmas vai tas arī var būt īss mirklis kā viens elpas vilciens, Gadsimta laikā var pagūt izveidot kaut ko lielisku vai arī sasniegt absolūti neko.

Mans gadsimts tagad ir tikai sācies, kamēr citiem šis gadsimts tuvojas beigām un pamazām notiek iesoļošana jaunā gadsimtā. Mana gadsimta uztvere ievērojami atšķiras no to cilvēku uztveres, kuri ir piedzīvojuši citus gadsimtus. Šo gadsimtu, proti, 21. gadsimtu es uztveru kā miera un attīstības periodu. Šis gadsimts ir kā mums atvēlēts brīdis, lai mēs varētu raudzīties pagātnē, mācīties no savām kļūdām un izaugt par mums vēl pārākām būtnēm. Šis ir izaugsmes laiks un kā Rainis reiz sacīja savā lugā "Zelta zirgs": "pastāvēs, kas pārvērtīsies." Šis neiedomājami patiesais citāts aptver to mērķi, kuru mēs vēlamies sasniegt šajā gadsimtā – ja mēs vēlamies pastāvēt, tad mums ir nepārtraukti jāpārvēršas jeb jāpielāgojas apkārtējiem apstākļiem un jāmācās no mūsu pieļautajām kļūdām.

Šis gadsimts mūsu valstij Latvijai ir bijis notikumiem bagāts un šobrīd ir pienācis laiks, kad mēs uz to atskatamies un gatavojamies doties vienu soli tālāk. Kā rakstnieks Rūdolfs Blaumanis rakstīja: "mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods." Šī doma ir sēdējusi patriotisku latviešu galvās caur iepriekšējo gadsimtu, neatkarīgi no tā, kādi šķēršļi tika likti priekšā latviešu tautai. Kā kulminācija šim gadsimta nobeigumam un Latvijas simtgades atzīmēšanai būs jau kopš 1873. gada koptā latviešu kultūras sastāvdaļa – Dziesmusvētki. Šogad Dziesmusvētkiem ir īpaši liela nozīme, jo tieši caur kora mūziku gadu gājumā latviešu tauta ir tikusi vienota un tās saknes nostiprinātas dziļi zemē – ne velti latvieši tiek saukti par dziedošo tautu. Ieskatoties latviešu kora mūzikā, ir iespējams izdzīvot, izjust un izprast visu to, kam cauri gājusi latviešu tauta šajā gadsimtā.

Grūtību pārdzīvošana mūs norūda un tikai tādejādi mēs varam kļūt stiprāki. Šo apgalvojumu var sasaistīt ar Imanta Ziedoņa teikto: "ir zemu jākāpj, lai var augstu redzēt." Caur ciešanām un šķēršļiem, ko dzīve noliek mums priekšā, mums ir iespēja kāpt augstāk kā vēl nekad agrāk. Turpmākajam gadsimtam ir jābūt kā jaunas ēras sākumam, kurā mums būs dota iespēja plaukt un zelt.

Kopumā varu sacīt, ka gadsimts var būt kā brīdis pārmaiņām un laiks jaunam sākumam. Turpmākais gadsimts ir mūsu rokās un vienīgi mēs varam izlemt, ko ar to darīt.

Atpakaļ uz sarakstu