Pārspriedums ID 48

Grāmatu brīnumainā vara.

Mūsu pasaulē grāmatām ir liela vērtība. Gados jaunākie vairs nespēj sajust šo patieso grāmatu vērtību. Gados vecākie tomēr pieturas pie pārbaudītām vērtībām, piemēram, Vizma Belševicas triloģija “Bille”, Rūdolfa Blaumaņa sarakstītie darbi “Pazudušais dēls” un “Purva bridējs”.

Patiesais atmiņu stāsts par grūto Vizmas Belševicas bērnību, kuru pati ir aprakstījusi grāmatā “Bille”. Tēvs strādāja mazapmaksātu darbu, bet to pašu naudu mēdza nodzert. Māte bija mājsaimniece, kā varēja, tā rūpējās par visu. Mazā Bille bija diezgan nepaklausīga meitene. Reizēm nemaz viņu attiecības nebija tik sliktas. Viņi bija tik laimīgi pat par mazām lietām, lai gan dziļi sirdī zināja, ka viņiem ir grūti. Māte atrada kā Billi izglītot, viņa gāja ticīgajā skolā un ārpus skolas papildus apmeklēja klavieru stundas. Bille bija izredzētā, viņa bija gudra un talantīga meitene, lai gan māte tā nedomāja. Latvijas simtgadei par godu tika uzņemta filma, balstoties uz šīs grāmatas teksta. Vizma Belševica ir pieminēta arī Latvijas Kultūras kanonā, literatūras nozarē.

Rūdolfa Blaumaņa darbs “Pazudušais dēls” ir vairāk par tēva un dēla savstarpējām attiecībām. Tēvs juta, ka dēls no viņa centās izvairīties. Šī darba vidusdaļā Krustiņam parādās meitene Laura, kas visādi cenšas uzlabot šīs savstarpējās attiecības tēvam ar dēlu. Rūdolfs Blaumanis arī ir ievietots Latvijas Kultūras kanonā, literatūras nozarē. Blaumanis mums ir atstājis tik brīnišķīgus darbus tikai mums ir jāspēj tos nosargāt un novērtēt.

Vēl viens lielisks darbs “Purva bridējs” ko sarakstījis, iepriekš minētais, Rūdolfs Blaumanis. “Purva bridējs” ir vairāk kā mīlas stāsts, kas meitenei Kristīnei bija ļoti grūts. Kristīnei bija jāizvēlās vieglprātīgais, simpātiskais un vīrietis, kam bija viņas sirds – Edgars vai bagātais un vecais – Akmentiņš. Kristīne izvēlējās Akmentiņu, viņa gribēja visu mūžu būt nodrošināta, bet Edgars to uzzināja un steidzās pie Kristīnes, kāzu dienā, lai viņu atrunātu. Viņš bija atradis darbu un gatavs mainīties tikai, lai Kristīne neprecas ar Akmentiņu.

Es uzskatu, ka šajās trijās grāmatās ir tik liela vara. Tās ir viegli lasāmas un pat pieejamas interneta vidē, lai tās varētu izlasīt jebkurš, kas to vēlas. Man ir prieks, ka šīs grāmatas ir iekļautas skolas mācību programmās, jo šīs ir mūsu tautas dārgākās vērtības. Mums tās ir jāsargā, jo savādāk tās izzudīs. Izlasot šos darbus mums vienmēr klasē radās diskusijas, mēs varējām dalīties savās pārdomās par notikumiem, kas konkrētajā darbā notika. Es esmu, tikai un vienīgi, par grāmatām, jo tās spēj aizraut un tās ir katras tautas vērtības. Mēs nedrīkstam aizlaist tās nebūtībā. Grāmatās ir iespējams atrast tikai labās īpašības, jo lasot grāmatas mēs iztēlojamies aprakstītās vietas, personas un notikumus, tas nozīmē, ka tiek attīstīta mūsu vadošā domāšana un arī vārdu krājums tiek bagātināts.

Atpakaļ uz sarakstu