Pārspriedums ID 53

Grāmatu brīnumainā vara.

Mūsdienās cilvēkiem ir ļoti maz laika, jāskrien uz darbu vai skolu, nepietiek laika sevi pat sakārtot. Kur nu vēl apsēsties un padomāt par vērtībām kuras visu laiku mainās. Taču grāmatas lasīt vajadzētu visiem cilvēkiem, lai atcerētos, nostiprinātu un varbūt pat iegūtu jaunas, sev svarīgas vērtības.

Mūsdienās ļoti daudzus cilvēkus satrauc fakts, ka daudzi pamet valsti un dodas uz ārzemēm labākas dzīves meklējumos. Ļoti labi to atspoguļo Laimas Muktupāveles rakstītais darbs "Šampinjonu derības". Šo darbu lasot arī es personīgi esmu aizdomājies par to vai vajadzētu braukt uz ārzemēm. Pēc vidusskolas beigšanas diezgan konkrēti varēju teikt, ka pēc eksāmeniem pametīšu Latviju, taču Laima Muktupāvele caur grāmatu man lika aizdomāties vai tiešām to vēlos. Viņa grāmatā spēja ielikt to, par ko es nemaz nebiju iedomājies un vārbūt tieši viņa ir tā kas mani ir iedvesmojusi palikt savā dzimtenē, Latvijā. Šo darbu manuprāt vajadzētu izlasīt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai saprastu, ka ne vienmēr aizbraucot prom tu dzīvosi labāk.

Visos laikos cilvēki ir centušies iegūt savu mīļoto ar dažādiem paņēmieniem, kuri ir bijuši reizē gan mīļi, gan arī traki. Vienu no emocionālākajiem darbiem ir uzrakstījis Rūdolfs Blaumanis "Raudupiete". Rūdolfa Blaumaņa darbi ir klasika, taču viņa darbus lasot vienmēr var no tiem mācīties. Šajā darbā Rūdolfs Blaumanis ir atspoguļojis ļoti traģisku mīlestības epizodi, kur māte mīlēja vīrieti kurš īsti viņu negribēja. Kļūdaini izsakoties, ka mūsu mīlestība nevar būt, jo tev ir bērns. Gāja bojā bērns iekrītot akā, māte dzirdēja kā bērns slīkst tāču mīlestības dēļ izlikās, ka nedzird un neizglāba viņu. Šis darbs liek aizdomaties vai tiešām mēs nevar būt priecīgi par to kas mums ir nevis par to kas mums varēja būt. Dzenoties pēc kā labāka Raudupiete beigās palika viena, jo zaudēja bērnu un arī kārotais vīrietis pavēstija, ka viņam ir cita līgava. Ir jāmāk priecāties par lietām kas mums ir, nevajag riskējot skriet pakaļ kam labākam, jo beigās tu vari arī zaudēt visu. Un šo visu mums spēj dot grāmata, ne velti tā tiek rakstīta mums.

Vēlviens ļoti aizraujoš un domām pilns darbs ir manis pieminētā Rūdolfa Blaumaņa novele "Purva bridējs". Šī darba problēma manuprāt ir bijusi aktuāla visos laikos. Vai labāk izvēlēties īstu mīlestību, vai naudu. Šīs ir lietas kuras vienmēr spēj cilvēkus sanaidot, jo izvēlēties ir grūti. Tāpēc lasot šo noveli es aizdomājos kā ir tiem cilvēkiem, kas pa tiešām ir šādas izvēles priekšā. Pabeidzot lasīt es saprātu, ka labāk ir izvēlēties laimi un mīlestību. Sākumā man tā nelikās, bet tapēc jau grāmatās ir tā burvība, saprast un izdzivot līdzi šai dzīves problēmai.

Protams ir vēl daudz un dažādu grāmatu, kas spēj dot cilvēkam daudz pārdomu un saprast dzīves vērtības. Šie ir mani trīs labākie darbi kurus esmu lasījis, un kuri spējuši mani mainīt. Tā arī ir grāmatu brīnumainā vara, ka spēj likt cilvēkam aizdomāties par to kam ikdienā nepietiek laika. Vēlētos kaut katrs cilvēks spētu sev vakarā izbrīvēt laiku un apsēsties dīvānā, un ļaut sevi grāmatai ieskaut savā brīnumainajā varā, ļaujot cilvēkam atbrīvoties un padomāt par savām vērtībām, un savām izvēlēm kuras nāksies pieņemt savā dzīvē.

Atpakaļ uz sarakstu