Pārspriedums ID 61

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu.

21. gadsimtā tehnoloģijas, kultūra un cilvēce ir strauji virzījusies savā attīstībā. Sabiedrības dzīvesveids mainās, kā arī mainās varoņi un cilvēka uzskati. Mēs, kā jaunie Latvijas iedzīvotāji, esam mērķtiecīgie, rādošie un uztveram skatus uz priekšu, bet neaizmirsam arī par savu pagātni. Mēs cienam kultūras vertības, zinam tos un gribam paplašināt un saglābāt valsts kultūras mantojumu.

Rakstnieks Imants Ziedonis, kas ir zināms katrām latvietim ar savām “Epifānijam”, ir teicis: “Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajām ir jāpalīdz atklāties”. Un mūsu zemes skaistumu atklāj jaunie gleznotāji, telotāji, muzikanti, komponisti, aktieri un režisori, kas parāda arī citiem valstīm, ka Latvija ir skaista un bagāta ar saviem iedzīvotājiem. Mūsu gadsimts ļoti palīdz māksliniekiem rādīt kaut ko jaunu un spilgtu ar tehnoloģijas palīdzību, piemēram, festivāls “Staro, Rīga” apvieno sevī modernus izgudrojumus, apgaismojumu un latviešu kultūru. Manuprāt, tā mēs varam ieraudzīt vēsturi un tradīcijas caur jaunām tehnoloģijām.

Man, kā skolas teātra aktrisei, īpaši interesē skatuves māksla un teātris. Latvija, par laimi, ir ļoti bagāta ar tādiem kultūras iestādem kā Latvijas Nacionāla opera, Latvijas Leļļu teātris, Dailes teātris un citiem. Režisoriem no visas pasaules ir iespēja iestudēt kaut ko jaunu un interesantu Latvijā. Mums ir daudz slavenu rakstnieku, kuru lūgas varam iestudēt arī šodien. Raiņa “Indulis un Ārija”, Aspāzijas “Medēja” un daudzi citi darbi tagād ir latviešu skatuves klasika. Mūsu pilsēta ir bīnišķīgs teātris, kas ir uzskatāms par vienu no labākajiem visā Latvijā. Mūsu klase bieži apmeklē šo teātri, labi zinā repertuāru. No pedējām iestudējumiem visvairāk patīka režisora Sergeja Zemļanska izrāde “Precības”, pēc krievu rakstnieka Nikolaja Gogoļa lūgas. Visa izrāde notika bez vārdiem, režisors atklāja stāstu tikai ar dejas, mūzikālas pavadības un apgaismojuma palīdzību.

Caur mūsdienīgu mākslu jaunie cilvēki var ieraudzīt, saklausīt un izprast savu gadsimtu. Jaunas tehnoloģijas un izgudrojumi palīdz ne tikai parastā dzīvē, bet arī mākslā. Jauniešiem ir iespēja izpausties un parādīt sevī interneta vidē, viņiem ir iespēja izmantot jaunas un vecas zināšanas, lai radīt un attīstīties. Es ceru, ka tā ir īsta 21. gadsimta vērtība.

Cilvēce nevar ievietot visas kultūras vērtības kādā krātuvē, jo dzīve plūstoša kā straume. Kā teicis Fricis Bārda: “Dzīvība ir mūžīga plūsma un mūžīga jaunradīšana”. Iet gadalaiki un gadsimti, bet kaut kas paliek uz visu mūžu, uz daudziem laikiem, to skaitā arī tādas vērtības kā ģimene, mīlestība, draudzība un gudrība.

Atpakaļ uz sarakstu