Pārspriedums ID 73

Grāmatu brīnumainā vara

Sabiedrībā un arī skolā daudz tiek runāts par grāmatas vērtību cilvēka dzīvē. Mūsu literatūra ir bagātību krātuve, kurā katrs var atrast savus dimantus, tos es esmu atradusi ne tikai latviešu rakstnieku darbos, bet arī mani aizrāvuši un atvēruši savas pasaules durvis Šarlote Brontē un Kolīna Makkalava.

Mani vienmēr ir pārsteigušas stipras rakstura sievietes kā Šarlotes Brontē romāna “Dzeina Eira” galvenā varone. Šis romāns es dievinu jau no savas bērnības, kad televīzijas ekrānā ieraudzīju skaistu, smalku un stipru sievieti Džeinu Eiru, vēlāk pusaudzes gados es šo darbu izlasīju. Man tas ir romāns, kurā ir pastāstīts par mīlestību, kurā nav ideālu cilvēku, bet tie ir realistiski. Ročesters nav tas princis baltajā zirgā, viņa dzīve ir noslēpumu plīvurā tīta, kas liek Džeinai Eirai piedzīvot daudz ne tik pozitīvu piedzīvojumu, bet tomēr viņa kļūst laimīga, kaut arī galvenā varone kļūst bagāta, tomēr Džeina Eira lasītāju sirdīs, un arī manējā, ir palikusi par to pašu atsaucīgo, labsirdīgo, vienkāršo meiteni. Man viņa vienmēr paliks atmiņā kā sievietes skaistuma ideāls, kurā apvienojas intelekts, neparasts raksturs, neatkarība, iekšējais skaistums.

Iekšēji skaistu un stipru sievieti savā romānā atspoguļo Kolīna Makkalova “Dziedoņi ērkšķu krūmā”. Man šīs darbs pārsteidza ar savu neparasto sievietes mīlestību. Mīlestība, tās ir visgaišākās jūtas, kas iedegas kā ugunskurs, bet pārvēršas pelnos. Tāds liktenis bija galvenajai varonei Meganai, kura kā sārts rozes pumpurs pārvērtās par skaitu rozi, kura apbūra mani ar savu neviltoto un vienīgo mīlestību pret mācītāju Ralfu. Meganas pārdzīvojums liek just viņu līdzi, jo es pārdzīvoju līdz ar viņai, gaidīju to brīdi, kad Ralfs spēs viņā saskatīt sievieti. Viņiem, protams, sanāk ciest un jāatsakās no savas mīlestības. Man liekas šeit pats galvenais ir piedod viens otram, jo mīlestība nes piedošanu un liek justies laimīgam, lai pelnu roze nekad nenovītu.

Es velos, lai šie darbi, kuri man liek pārdzīvot, paliktu nākamajām paudzēm kā vērtība – nekad dzīvē nepadoties. Lai būtu kā Džeina Eira – stipra savā rakstūrā un kā Megana – mīloša un nesalaužama. Bet pats galvenais – ļoti laimīga.

Atpakaļ uz sarakstu