Pārspriedums ID 78

Ieraudzīt, saklausīt, izprast savu gadsimtu

Katrs gadsimts atšķiras no iepriekšāja un katram ir sava liela nozīme. Tas ir mūsu pagātne, tagadne un nākotne. Mēs ejam uz priekšu un ir svarīgi darīt to laicīgi. Vajag redzēt un dzirdēt visas pārmaiņas. Mūsu tradīcijas un kļūdas iet no pagātnes, no senajiem laikiem. Mūsu spēks, lēmumi, darbības – stiprā tagadne. Mūsu tautu draudzība un tīcība – gaišā nākotne.

Pedējie trīs gadsimti ir bagāti ar izciliem dzejniekiem un rakstniekiem. Man ļoti patīk lasīt Annas Sakses un Ojāra Vācieša darbus. Vēl viens no maniem mīļākājiem autoriem ir Imants Ziedonis. Kadreiz viņš teica : “Ir tādi cilvēki – sirds ļoti dziļi”. Manuprāt, šīs citāts ir tieši par viņu. Ziedoņa ieguldījumi ir ļoti svarīgi un nozīmīgi Latvijai. Viņš saņēma daudz balvu par saviem darbiem un ne tikai. Es atceros viņa brīnišķīgo māju trījstūra formā, kuru viņš vienkārši uzdāvināja mums, tur ir lieliska viņa sievas lāču kolekcija un apkārt mājai tīra daba. Vai tad tas nav svarīgi mūsu gadsimtam? Pateicoties Ziedonim, mums ir muzejs un viņa grāmatas, ar kuriem mēs varam saklausīt mūsu gadsimtu, lasot tos.

No literatūras es atceros interesantu rakstnieci Vizmu Belševicu, par kuru mēs runājam 12. klasē. Viņa atstāja lielo iespaidu manā prātā ar savu darbu “Bille”. Es ne tikai lasīju šo darbu, bet arī skatījos Ināras Kolmanes filmu, 2018. gadā jaunumu. Filmā ir atspoguļota mazas meitenes grūta bērnība 20. gadsimtā. Filma ir ļoti nopietna un morāli grūta, bet šodien mēs varam izdarīt secinājumus. Skatoties uz pagātnes dzīves sistēmu un tās kļūdiem, mums ir iespēja neatkārtot tos. No 20. gadsimta dzīves sanāca mūsu, kādu mēs ievērojam tagad. Šodien mēs varam ieraudzīt, ka mums ir labāka dzīve. Par to vajag pateikt paldies tiem, kas dzīvoja agrāk.

Tagad mēs jūtam savu gadsimtu labāk, jo ir liela atšķīrība no iepriekšajiem. Mūsu gadsimta sinonīmi – ir virtuālā realitāte, tehnoloģijas, roboti, molekulārā virtuve u.t.t. Bet neskatoties uz jaunumiem un progresu, jauniešiem joprojam patīk veselīgs dzīvesveids, dzīvnieki, sports. Mēs neaizmirstam rūpeties par dabu, jo zinam, ka mūsu visskaistākā dzimtene – Latvija pieder ne tikai mums, bet arī mūsu bērniem, kurus vēl nav. Bet viņi – ir Latvijas nākotne. Tagad mums ir vairāk iespēju, nekā iepriekš. Latvija piedava saviem iedzīvotājiem katru mēnesi daudz pasākumu, svētku un daudz ko vēl.

Viena no pasākumiem ir Vispārējie Latvijas dziesmas un dējas svētki. Jau ne pirmo gadu latvieši svin šo pasakumu. Tājas dienās mums ir speciālā kultūras programma. Manā pilsētiņā ir svētku tirgus, kur var nopirkt konfekšu kārbas, alus, sieru, šallītes ar latviešu zīmem. Mēs dejojam, dziedam kopā un līdz ar tādiem pasākumiem mūsu tauta kļūst stiprāka.

Mēs varam ieraudzīt un izklausīt savu gadsimtu uz 100%, jo mums ir svarīgi piemēri no pagātnes (viens no tiem arī Baltijas ceļš) un labi apstākļi šodien. Mums ļoti paveicas, jo mēs varam vienkārši dzīvot un baudīt šo brīnišķīgo dzīvi.

Atpakaļ uz sarakstu